Wydarzenia

Zapraszamy szkoły podstawowe z województwa małopolskiego do wzięcia udziału w konkursie „Spotkanie ze słowem pięknym i prawdziwym”, w związku z ogłoszeniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2022 - Rokiem Romantyzmu Polskiego.

Konkurs organizuje Samorząd Województwa Małopolskiego - Departament Edukacji. Głównym celem konkursu jest popularyzacja kultury obcowania z tekstem literackim wśród dzieci i młodzieży. Patronat Honorowy nad konkursem objęła Pani Barbara Nowak - Małopolski Kurator Oświaty. Konkurs adresowany jest do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych z województwa małopolskiego. Szkoła rejestruje swój udział poprzez formularz online do 30 września 2022 r.


Koordynator konkursu: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
 

Serdecznie zapraszamy!

zajawka konkurs recytatorski

 

 
Na łące ustawiony jest koszyk z tekstami utworów Adama Mickiewicza.

Zapraszamy do wspólnego świętowania 11. edycji Narodowego Czytania, ogólnopolskiej akcji promującej literaturę polską i czytelnictwo. W tym roku czytamy Ballady i Romanse Adama Mickiewicza.

W dniach od 1 do 9 września, w godzinach pracy biblioteki na wszystkich odwiedzających naszą Bibliotekę czekają teksty wybranych ballad m. in.: Pani Twardowska, Świtezianka, Rybka, Rękawiczka, Romantyczność.

Zapraszamy do wspólnego czytania w Bibliotece lub zabrania utworów do domu i czytania w gronie rodzinnym.

Ballady i romanseNCz1

 

 

Książki na biurku, w tle półki z książkami.

Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023:

 1. Wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji.
 2. Wspomaganie wychowawczej roli rodziny przez właściwą organizację i realizację zajęć edukacyjnych wychowanie do życia w rodzinie. Ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
 3. Działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, m.in. przez umożliwienie uczenia się języka łacińskiego już od szkoły podstawowej.
 4. Doskonalenie kompetencji nauczycieli do pracy z uczniami przybyłymi z zagranicy, w szczególności z Ukrainy, adekwatnie do zaistniałych potrzeb oraz kompetencji nauczycieli nowych przedmiotów wprowadzonych do podstawy programowej.
 5. Wspomaganie kształcenia w szkołach ponadpodstawowych w związku z nową formułą egzaminu maturalnego od roku 2023.
 6. Doskonalenie systemu kształcenia zawodowego we współpracy z pracodawcami – wdrażanie Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030.
 7. Rozwijanie umiejętności metodycznych nauczycieli w zakresie prawidłowego i skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesach edukacyjnych. Wsparcie edukacji informatycznej i medialnej, w szczególności kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych.
 8. Wsparcie nauczycieli i innych członków społeczności szkolnych w rozwijaniu umiejętności podstawowych i przekrojowych uczniów, w szczególności z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.
 9. Podnoszenie jakości kształcenia oraz dostępności i jakości wsparcia udzielanego dzieciom i uczniom w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych i integracyjnych.

Więcej informacji na stronie serwisu Rzeczypospolitej Polskiej.

 

 Więcej publikacji na temat dobrostanu nauczyciela zobacz zestawienie:Z okazji zbliżającego się Dnia Matki zostały przygotowane pakiety edukacyjnych kartek okolicznościowych, w ramach projektu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego pod patronatem honorowym Członka Zarządu Województwa Małopolskiego p. Marty Malec-Lech.

W Laurce dla Mamy dzieci będą miały możliwość stworzenia własnego rysunku i ofiarowania swoim Mamom. Laurka zawiera również informację zachęcającą Mamy do troski o swoje zdrowie.

Serdecznie zapraszamy nauczycieli przedszkoli i szkół podstawowych do odbioru Laurek (bezpłatne) w siedzibie naszej Biblioteki:

PEDAGOGICZNA BIBLIOTEKA WOJEWÓDZKA im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
FILIA W SUCHEJ BESKIDZKIEJ
ul. Adama Mickiewicza 23A
34-200 Sucha Beskidzka

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w zajęciach przygotowanych przez naszą Bibliotekę z okazji obchodów Tygodnia Bibliotek. Zajęcia są realizowane w maju i czerwcu. Tematyka zajęć łączy się z tegorocznym hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”:

1. "Kosmos w Bibliotece" - gra planszowa dla dzieci klas 1-4 szkoły podstawowej.

2. "Biblioteka - świat w jednym miejscu" escape room - zajęcia dla dzieci i młodzieży (szkoła podstawowa i średnia).

Zainteresowanych nauczycieli prosimy o wcześniejsze (telefoniczne) uzgodnienie terminu zajęć. 

Ponadto, wszystkie dzieci zachęcamy do udziału w naszej grze online "Kosmos i jego tajemnice".

 

Inne zajęcia realizowane przez Bibliotekę zobacz: Oferta zajęć dla dzieci i młodzieży 2021/2022

 

W piątek 29 kwietnia przekazałyśmy zebrane dary osobom potrzebującym. Są wdzięczni za okazaną pomoc. Naszym wspaniałym Darczyńcom z całego serca dziękujemy za ofiarowane: zabawki dla dzieci, artykuły papiernicze i szkolne, słodycze, odzież i obuwie dla dzieci i młodzieży, środki higieniczne i inne przydatne rzeczy.

 
Dziękujemy wszystkim Ofiarodawcom, a w szczególności:
naszym Koleżankom z PBW Filii w Wadowicach, Pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Suchej Beskidzkiej, Szefostwu i Pracownikom firmy MAX-BUD w Budzowie, Pani Monice Miłobędzkiej-Basiurze (Gabinet Psychologiczno-Terapeutyczny w Suchej Beskidzkiej) oraz wszystkim innym, którzy się przyczynili do powstania tego przydatnego i miłego daru, trafiającego wprost w potrzeby rodzin tymczasowo zakwaterowanych w naszej okolicy.
 
Laurki od dzieci dla Darczyńców :-)

Sytuacja związana z wojną w Ukrainie wymaga od dorosłych podejmowania rozmów z dziećmi na bardzo trudne tematy. Młodzi ludzie potrzebują wsparcia w zakresie zrozumienia swoich uczuć i myśli oraz poznania sposobów radzenia sobie z nimi.


Prezentujemy zbiór wybranych materiałów edukacyjnych, dostępnych online dla nauczycieli, wychowawców, rodziców, opiekunów, przygotowanych przez PBW w Krakowie.

 

Jak rozmawiać o wojnie? - materiały edukacyjne i pomocnicze

 

 

W zawiązku z prośbą, aby Filia zorganizowała punkt zbiórki darów dla Ukrainy, od poniedziałku 28 lutego br. osoby chcące pomóc, mogą przynosić do siedziby Biblioteki (ul. Adama Mickiewicza 23A, 34-200 Sucha Beskidzka, budynek LO od strony przedszkola) najpotrzebniejsze artykuły, m.in.:

- żywność z długą datą przydatności do spożycia (w formie gotowej
do spożycia, bez potrzeby gotowania itp.),

- butelkowaną wodę mineralną,

- odzież, obuwie (czyste, najlepiej nowe), bieliznę osobistą,

- środki higieny osobistej, kosmetyki dla dzieci i dorosłych

- inne przydatne rzeczy.

Dary można składać w godzinach pracy Filii:

poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek - 8.00-17.00
środa - 8.00-15.00

Serdecznie zapraszamy do pomocy!

 

 

Umiejętność skupiania uwagi jest nieoceniona, tak wiele przynosi korzyści. Przy dobrej koncentracji wykonujemy nasze prace najlepiej jak potrafimy, osiągając zamierzony efekt. Głębokie skupienie na zadaniu wyzwala w nas kreatywność i pomysłowość. To cechy bardzo pożądane dzisiaj. Uważne słuchanie drugiego człowieka gwarantuje pełniejsze zrozumienie jego przekazu. Dzięki naszej uwadze dokonujemy refleksji nad sobą. Jest nieodzowna w budowaniu udanych relacji z ludźmi.

 

Jak skupić uwagę, gdy jest nam potrzebna? Jak ukierunkować ją na to, co jest dla nas ważne, lecz niekoniecznie atrakcyjne? Jak ochronić się przed „rozpraszaczami”? Z pomocą przychodzą nam liczne publikacje autorów, którzy w sposób profesjonalny zajmują się tematem ludzkiej uwagi, prowadzą szkolenia i zajęcia edukacyjne. Polecamy kilka z nich.

 1. Wykorzystanie kodów QR w edukacji - warsztaty online
 2. Jak wspierać dziecko, nastolatka, rodzica… w radzeniu sobie z trudnymi emocjami
 3. Jak wspierać dziecko w dobie koronawirusa
 4. Tworzenie kolekcji materiałów edukacyjnych w programie Wakelet - warsztaty online
 5. Najmłodsi Małopolanie lubią czytanie!
 6. „Bądź eko z biblioteką - edukacja ekologiczna w szkole”. Konferencja metodyczna dla nauczycieli bibliotekarzy
 7. Konkurs „Wnuczka, wnuczek edukuje - babcia, dziadek się stosuje!”
 8. Grywalizacja - sposób na atrakcyjną lekcję - warsztaty
 9. Zaproszenie do udziału w programie „DWUJĘZYCZNY PRZEDSZKOLAK”
 10. Grywalizacja - sposób na atrakcyjną lekcję - warsztaty
 11. Zabierz książkę na wakacje!
 12. Wykorzystanie narzędzi Dysk Google do tworzenia prezentacji i prostych stron internetowych
 13. Tworzenie quizów z wykorzystaniem aplikacji: Kahoot i Quizizz
 14. Wykorzystanie narzędzi Dysk Google do tworzenia prezentacji i prostych stron internetowych
 15. Formularze Google i Microsoft - przydatne narzędzia w pracy nauczyciela
 16. "Święty Maksymilian patronem trudnych wyborów" - konkurs dla uczniów małopolskich szkół
 17. Tworzenie quizów z wykorzystaniem aplikacji Learning Apps
 18. Testportal - program do tworzenia testów dla uczniów
 19. Nowe zasady korzystania z Biblioteki
 20. Genially - genialne narzędzie do tworzenia prezentacji i gier
 21. Pomoc dzieciom i młodzieży
 22. Prowadzenie lekcji zdalnych z wykorzystaniem aplikacji Microsoft Teams
 23. Narzędzia edukacji zdalnej dla nauczycieli przedszkoli i klas I-III – warsztaty online
 24. Wordwall - proste narzędzie do tworzenia materiałów dydaktycznych – warsztaty online
 25. Narzędzia do prezentacji danych oraz pracy zespołowej: Padlet i Wakelet – warsztaty online
 26. „Biblioteka – wyzwania i możliwości”. Konferencja metodyczna dla nauczycieli bibliotekarzy
 27. XX Dzień Papieski
 28. Pierwszy dzień jesieni
 29. Międzynarodowy Dzień Pokoju
 30. „Edukacja inaczej” – konferencja online Akademii WSB - 26.09.2020
 31. Dwujęzyczne wakacje małopolskich przedszkolaków – zapraszamy do udziału w projekcie!
 32. Wakacyjna oferta warsztatów online dla nauczycieli
 33. "Mieszkańcy Babiogórskiego lasu" - quiz dla dzieci z okazji Święta Małopolski
 34. Narzędzia do prezentacji danych oraz pracy zespołowej dla nauczycieli bibliotekarzy i nie tylko...
 35. Wybrane narzędzia dla nauczycieli bibliotekarzy (i nie tylko) tworzących szkolenia online
 36. 26 maja - Dzień Matki
 37. 100 rocznica urodzin Jana Pawła II
 38. Międzynarodowy Dzień Muzeów
 39. Ciekawe programy do tworzenia grafiki, ulotek, plakatów dla nauczycieli bibliotekarzy i nie tylko...
 40. Kreatywne narzędzia internetowe w pracy nauczyciela bibliotekarza i nie tylko... Cz. 2
 41. Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek
 42. Świat baśni Andersena - quiz czytelniczy. Tydzień Bibliotek 2020
 43. Godne polecenia z naszej czytelni online... Tydzień Bibliotek 2020
 44. Konstytucja 3 Maja
 45. Kreatywne narzędzia internetowe w pracy nauczyciela bibliotekarza i nie tylko... Cz. 1
 46. 23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
 47. 22 kwietnia - Światowy Dzień Ziemi
 48. Gry i zabawy z dziećmi - propozycje ciekawych stron internetowych
 49. 7 kwietnia - Światowy Dzień Zdrowia
 50. 2 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
 51. Rok Świętego Jana Pawła II - wybór scenariuszy przedstawień, inscenizacji...
 52. „STANISŁAW MONIUSZKO - OBRAZY MUZYKĄ MALOWANE” – WYSTAWA PRAC KONKURSOWYCH
 53. Zajęcia dla dzieci i młodzieży 2019/2020
 54. „Stanisław Moniuszko - obrazy muzyką malowane” – konkurs
 55. Wakacyjny Klubik Programisty - zajęcia dla dzieci
 56. IV Nowe Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych – fotorelacja
 57. 99. rocznica urodzin św. Jana Pawła II - wystawa i zajęcia dla dzieci
 58. 8-15 maja XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
 59. ZAWÓD BIBLIOTEKARZ - preorientacja zawodowa - zajęcia dla dzieci
 60. JUŻ WIOSNA! - zajęcia dla dzieci - EDUKACJA REGIONALNA
 61. II POWIATOWY FESTIWAL NAUKI
 62. KSIĄŻKA z biblioteki - zajęcia dla dzieci
 63. ZIMOWE ŚPIOCHY - zajęcia dla dzieci
 64. POLSKA – edukacja patriotyczna - podsumowanie zajęć dla dzieci
 65. POLSKA – edukacja patriotyczna – podsumowanie zajęć dla młodzieży
 66. DORADZTWO ZAWODOWE – EDUKACJA INFORMACYJNA – podsumowanie zajęć dla młodzieży
 67. Ferie zimowe 2019 - zajęcia dla dzieci
 68. Finał konkursu "Ta, co nie zginęła"
 69. WYNIKI Międzyfilialnego Konkursu Literackiego „Ta, co nie zginęła”
 70. 100. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI przez POLSKĘ – zajęcia dla najmłodszych
 71. Polska 1918 - 2018. Stulecie odzyskania Niepodległości - wystawa
 72. Międzyfilialny Konkurs Literacki "TA, CO NIE ZGINĘŁA"
 73. BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNE - BIBLIOTEKI SZKOLNE
 74. MAŁOPOLSKIE DNI RODZINY 2018
 75. EDUKACJA DLA PRZYRODY
 76. BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE – zajęcia dla młodzieży
 77. ZAJĘCIA DLA NAJMŁODSZYCH
 78. POWIATOWY FESTIWAL NAUKI
 79. WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI - TIK
 80. HISTORIA PISMA - ZAJĘCIA DLA UCZNIÓW
 81. ZAJĘCIA KOMPUTEROWE
 82. DUŻA I MAŁA OJCZYZNA - ZAJĘCIA DLA PRZEDSZKOLAKÓW
 83. BIBLIOTEKI TRADYCYJNE I CYFROWE - ZAJĘCIA DLA UCZNIÓW
 84. STANISŁAW WYSPIAŃSKI - WYSTAWA
 85. NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
 86. PRAWO AUTORSKIE - ZAJĘCIA DLA UCZNIÓW
 87. II NOWE OGÓLNOPOLSKIE FORUM BIBLIOTEK PEDAGOGICZNYCH
 88. MAŁOPOLSKI FESTIWAL PROGRAMOWANIA
 89. Wystawa Babiogórskiego Parku Narodowego
 90. III Konferencja Naukowa z cyklu „Człowiek w świecie informacji” pt. „BEZPIECZEŃSTWO INFORMACYJNE”
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok