Wydarzenia

Na stoliku leżą laptop, telefon, notatnik i flakon z kwiatem.

W czasie wakacji zapraszamy nauczycieli do wzięcia udziału w warsztatach online. Warsztaty są bezpłatne. Zgłoszenia należy kierować telefonicznie 33 874 24 04 lub na adres mailowy Biblioteki Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Osoby, które zgłoszą chęć udziału w warsztatach, otrzymają instrukcję i link do zajęć.

Prowadzenie lekcji zdalnych z wykorzystaniem aplikacji 
Microsoft Teams (zakres podstawowy)

Opis:

 • - Tworzenie zespołu/kanału, dodawanie uczestników.
 • - Korzystanie z narzędzi: notes zajęć, zadania, oceny i inne.
 • - Planowanie i tworzenie spotkań online.
 • - Udostępnianie pulpitu, prezentacji, innych plików.
 • - Uruchamianie wirtualnej tablicy.

 Adresaci: nauczyciele.

Do wyboru jeden z terminów:

15.07.2020, godz. 10.00 – 11.30
16.07.2020, godz. 15.00 – 16.30
23.07.2020, godz. 15.00 – 16.30
25.08.2020, godz. 15.00 – 16.30

Zgłoszenia:
PBW Filia w Suchej Beskidzkiej
tel.: 33 874 24 04
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Wykorzystanie narzędzi Dysk Google do tworzenia dokumentów tekstowych, ankiet, testów, prezentacji, prostych stron internetowych

Opis:

Cz. 1

 • - Zakładanie konta.
 • - Tworzenie i edycja Google Formularzy.
 • - Tworzenie i edycja Google Dokumentów.

Cz. 2

 • - Tworzenie i edycja Google Prezentacji.
 • - Tworzenie i edycja Google Witryn.
 • - Dodawanie rozszerzeń (dodatkowych aplikacji, np. wirtualna tablica).

Adresaci: nauczyciele.

Terminy:

Cz. 1
14.07.2020, godz. 15.00 – 16.30

Cz. 2
21.07.2020, godz. 15.00 – 16.30

Zgłoszenia:
PBW Filia w Suchej Beskidzkiej
tel.: 33 874 24 04
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Tworzenie quizów z wykorzystaniem aplikacji: Kahoot i Quizizz

Opis: Tworzenie i edycja quizu w aplikacjach: Kahoot i Quizizz.

Adresaci: nauczyciele.

Do wyboru jeden z terminów:

07.07.2020, godz. 15.00 – 16.30
09.07.2020, godz. 15.00 – 16.30

Zgłoszenia:
PBW Filia w Suchej Beskidzkiej
tel.: 33 874 24 04
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Warsztaty online dla nauczycieli – wakacje 2020 (pobierz pdf)

 

10 czerwca obchodzimy Święto Małopolski. Z tej okazji nasza Biblioteka przygotowała dla dzieci quiz na temat zwierząt zamieszkujących rejon Babiej Góry i okolic. Babiogórski Park Narodowy jest wielkim bogactwem przyrodniczym Małopolski. Zamieszkuje go ok. 4.500 gatunków zwierząt. Wiele z nich jest zagrożonych w skali kraju i podlega ochronie np.: głuszec, żołędnica, cietrzew, żbik.

Zapraszamy do wzięcia udziału w quizie:

"Mieszkańcy Babiogórskiego lasu" - quiz dla dzieci

Quiz dostępny: 4-15 czerwca 2020 r.

 głuszec

 

Zapraszamy również do skorzystania z ciekawych form aktywności przygotowanych przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Krakowie i Filie z okazji Święta Małopolski.

 

 

 

Pracując w zespole nad wspólnym projektem warto wybrać narzędzia, które usprawnią komunikację, ułatwiając wymianę informacji oraz pozwolą na zaprezentowanie danych w atrakcyjny sposób z wykorzystaniem materiałów multimedialnych. Dają taką możliwość wirtualne tablice multimedialne. 

Programem cieszącym się największą popularnością jest Padlet. Aplikacja wymaga zalogowania się, wówczas możemy utworzyć nową tablicę. W tym celu naciskamy przycisk „Zrób padlet” (w lewej górnej części ekranu). Na początek wybieramy szatę graficzną, czyli szablon. Do wyboru mamy osiem różnych kompozycji (m. in. ściana, półka, oś czasu, mapa). Następnie, po utworzeniu tablicy, po prawej stronie w panelu ustawień, wpisujemy podstawowe dane naszej tablicy: tytuł, opis. Można również ustawić: ikonę, tapetę, krój fontów, kolorystykę (dostęp przez ikonę kółeczka zębatego w prawym górnym rogu tablicy). Decydujemy także o tym, czy na naszej tablicy będą wyświetlały się komentarze, polubienia, imię i nazwisko autora posta. Przystępując do wstawienia posta na tablicy, wystarczy kliknąć dwukrotnie w obszar tablicy lub skorzystać z przycisku z plusem “+” (w prawym dolnym rogu tablicy). Po otwarciu okienka posta możemy uzupełnić jego tytuł, dodać opis oraz wybrać i dołączyć zawartość. Aplikacja pozwala nam również na to, aby: przesłać plik z komputera, wpisać adres strony, pobrać z Internetu zdjęcia, filmy, muzykę zrobić zdjęcia z aparatu, przejąć obraz z kamery, nagrać dźwięk z mikrofonu czy swój ekran pulpitu (po zainstalowaniu dodatku do przeglądarki Chrome – Padlet Mini), wykonać prosty rysunek w edytorze, dodać punkt na mapie, przesłać link do innego padletu. Każdy wstawiony post można edytować przez naciśnięcie w prawym górnym rogu trzech kropek, by zmienić kolorystykę, połączyć z innym postem, kopiować lub usunąć post. Padlet możemy oznaczyć jako: publiczny, prywatny, tajny lub chroniony za pomocą hasła. Tablicę można udostępnić innym użytkownikom: przez media społecznościowe, osadzić na blogu, stronie internetowej, wysłać e-mailem lub pobrać za pomocą kodu QR. Podejmując współpracę z innymi osobami można nadać uprawnienia do przeglądania, edytowania lub moderowana tablicy.

Na uwagę zasługuje również Realtime Board. Aplikacja wymaga zalogowania się. Logując się do aplikacji za pomocą konta Google (synchronizacja) pozwala na wstawianie plików z dysku Google, zapisywanie projektów, tworzenie nowej tablicy z dysku Google. W wersji darmowej można utworzyć trzy tablice. Po utworzeniu nowej tablicy (niebieski przycisk „New board”) można skorzystać z bogatej biblioteki szablonów m. in. diagramy, mapy myśli, plany. Dostępnych jest wiele narzędzi i mnóstwo opcji. Na tablicy można: rysować, pisać, wstawiać kształty, ramki, notatki, pliki, dokonywać edycji każdego elementu, zmieniać jego położenie w obszarze tablicy. Korzystając z ustawień dostępnych w prawym górnym rogu tablicy zmieniamy tytuł tablicy. Aplikacja pozwala nam również eksportować tablicę jako zdjęcie, plik PDF, osadzić za pomocą kodu na stronie internetowej, zachować na Dysku Google. W panelu po lewej stronie znajdują się: narzędzia wyboru szablonu, wstawiania tekstu, dodawania notatek w postaci kolorowych karteczek, narzędzia do rysowania, wstawiania kształtów, ramek, komentarzy, pobierania plików z komputera lub dysków wirtualnych oraz możliwość integracji z innymi aplikacjami. W lewym dolnym rogu tablicy znajdują się m. in.: narzędzie do uruchomienia trybu prezentacji, narzędzie do wyświetlania komentarzy, czatu, historia aktywności. W prawym dolnym rogu umieszczone są narzędzia ułatwiające nawigację na tablicy. Można udostępnić tablicę innym użytkownikom za pomocą adresu e-mail, bądź oznaczenia tablicy jako publiczna oraz udostępnienie linku do tablicy.

Znacznie prostsza w obsłudze jest darmowa tablica Jamboard, produkt Google. W górnej części, Jamboard posiada narzędzia umożliwiające: dopasowanie do ekranu, zmniejszenie lub zwiększenie tablicy, wstawienie tła, wyczyszczenie tablicy oraz dodanie kolejnej tablicy. Po lewej stronie w przyborniku znajdują się narzędzia: wyboru pióra, markera, zakreślacza, pędzla, gumki do wymazania tablicy, wstawiania kolorowych notatek, pobierania obrazów z Dysku Google. Jest również możliwość użycia wskaźnika (laser). W prawym górnym rogu znajduje się przycisk “udostępnij”, który pozwala udostępnić tablicę innym osobom i nadać im uprawnienia przez adres e-mail lub jako link. 

Bardzo interesująca jest aplikacja Wakelet. Posiada narzędzia, dzięki którym jesteśmy w stanie umieścić na jednej stronie tablicy kolekcję różnych treści, m.in.: tekstów, obrazów, linków oraz udostępnić ją innym użytkownikom. Dodatkową przydatną funkcją jest możliwość m. in. odczytania tekstu za pomocą narzędzia “Immersive Reader”.
Aplikacja Wakelet wymaga założenia konta. Po zalogowaniu przystępujemy do tworzenia kolekcji poprzez wybór aktywnej ikony plusa podpisanej “Create a new collection”. Program przechodzi w tryb edycji i pozwala skorzystać ze wszystkich narzędzi. Można wstawić tło i zdjęcie profilowe kolekcji, wybierając z biblioteki aplikacji lub z własnego komputera. W kolejnym kroku nadajemy kolekcji tytuł i sporządzamy krótki opis, a następnie wybieramy  szablon kolekcji z kilku dostępnych. Na tym etapie przystępujemy do wstawiania zawartości kolekcji. Za pomocą aktywnego przycisku plusa “+” można tworzyć kolekcję różnych wpisów, dodając m. in.: linki, notatki, obrazy, pliki PDF, filmy z YouTube, tweety, posty na Facebooku, posty na Instagramie, linki do dokumentów Google lub Dropbox, Mapy Google, pokazy slajdów. W prawym górnym rogu aplikacji mamy opcje udostępniania, które pozwalają nam zdecydować, czy nasza kolekcja będzie dostępna publicznie, prywatnie, czy też dla osób, którym udostępnimy link. Po zakończeniu edycji zapisujemy kolekcję używając przycisku “Done”. Po zapisaniu projektu wyświetla się tryb poglądowy, w którym możemy przeglądać całą zawartość. W górnej części strony można pobrać link do kolekcji, bądź wysłać e-maila z powiadomieniem o dostępie do kolekcji, a także udostępnić link w mediach społecznościowych lub za pomocą kodu QR. Dodatkowo mamy także możliwość wstawienia kolekcji na stronę internetową lub bloga, korzystając z funkcji embed, bądź też pobrania kolekcji jako pliku PDF. W prawym górnym rogu znajduje się przycisk “Edit Collection”, który umożliwia przejście do trybu edycji.
Aplikacja doskonale sprawdzi się jako tablica, dzięki której można organizować różne treści na dowolny temat, współpracować nad jej tworzeniem z innymi osobami lub udostępniać jej zawartość.

Służymy pomocą w korzystaniu z wyżej wymienionych narzędzi. Zainteresowanych nauczycieli zapraszamy do kontaktu mailowego Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

W artykule prezentujemy wybrane narzędzia, które ułatwiają tworzenie instrukcji, tutoriali na potrzeby szkoleń online. Organizując tego typu szkolenia, warto zatroszczyć się o szybkie i łatwe w obsłudze narzędzia, które wspomogą wykonanie zrzutów ekranu np. wybranego fragmentu, a następnie pozwolą na: wstawianie tekstu, zakreślanie lub dodawanie elementów takich jak np. strzałki, a także umożliwią sporządzanie nagrania filmu instruktażowego z wykonanymi zadaniami na ekranie komputera.

Program LightShot umożliwia wykonanie zrzutu ekranu oraz jego szybkie edytowanie. Po uprzednim zainstalowaniu na komputerze, program najszybciej uruchamia się przez naciśnięcie klawisza „PrtSc” na klawiaturze. Ekran monitora przyciemnia się, wówczas możemy zaznaczyć interesujący nas fragment obrazu, strony itd. Można zmienić kształt zaznaczenia, bądź przesunąć prowadnice w dowolną część ekranu. W prawym dolnym rogu zaznaczonego fragmentu znajdują się narzędzia: do zapisania zrzutu, kopiowania, drukowania lub udostępnienia w mediach społecznościowych, edytowania zrzutu, czyli rysowania za pomocą pióra, zaznaczania, wstawiania strzałek, tekstu, zmiany koloru tekstu bądź pióra. Po zakończeniu edytowania zrzut można zapisać jako obraz w formacie PNG, JPEG bądź BMP. Program również świetnie spełni swoją rolę podczas webinaru, np. by wskazać interesujący fragment strony lub aplikacji za pomocą podkreślenia kolorowym piórem.

Bardzo przydatnym narzędziem, szczególnie dla prelegentów, jest Pointofix. Program pozwala na korzystanie z narzędzi umożliwiających: pisanie, rysowanie, podkreślanie, powiększanie ekranu i bardzo proste zapisywanie edytowanej zawartości. Wszystkie te operacje można wykonywać na dowolnym oknie pulpitu, przeglądarki, obrazu itp. Jeśli nie mamy dostępu do wirtualnej tablicy, Pointofix zastąpi nam również jej podstawowe funkcje. Po zainstalowaniu na komputer, program uruchamia się jako niewielki panel na pulpicie, domyślnie po prawej stronie. Naciskając przycisk „start” rozwija się przybornik z narzędziami. W tym momencie ekran komputera zostaje unieruchomiony. Z przybornika możemy wybrać narzędzia do wstawiania tekstu, rysowania oraz strzałki, linie, kształty i znaczki (dostępna jest również opcja zmiany ich wielkości i koloru). Program pozwala także na powiększanie zaznaczonego obszaru na ekranie komputera. Najciekawszą funkcją jest możliwość szybkiego przełączenia się w tryb białej lub czarnej tablicy, bądź tablicy wyświetlającej siatkę (kratkę i linie). Na tablicy można korzystać z wszystkich dostępnych narzędzi (pisania, rysowania, wstawiania kształtów). W każdej chwili można łatwo wyjść z programu, by kontynuować prezentację. Program pozwala wykonać zrzuty ekranu, zapisując je do formatu PNG lub JPG. Niewątpliwym atutem jest możliwość szybkiego przełączenia się między pulpitem, a trybem edycji oraz zapisywanie wyników na każdym etapie pracy.

Edycję wykonanych zrzutów można zrobić w dowolnej aplikacji online (zobacz artykuł).

Pozostając w kręgu programów stacjonarnych - instalowanych na komputerze, godny polecenia jest SmoothDraw. To prosty edytor, w którym można korzystać z różnych narzędzi do pisania i rysowania, a także z podstawowych funkcji edytowania grafiki (zaznaczanie, skalowanie, wypełnienie, pobieranie kolorów, filtry). Po otwarciu edytora pojawi się obszar roboczy. W górnej części strony, dostępny jest pasek narzędziowy, a w nim m. in.: narzędzia do rysowania, zaznaczania, wstawiania tekstu oraz edytowania obrazów, a także panel wyboru koloru. Po lewej stronie znajdują się dodatkowe opcje narzędzi oraz panel warstw. Program umożliwia pracę na warstwach. Dzięki tej funkcji można swobodnie zestawiać grafiki, teksty lub inne elementy.

FlashBack Express Recorder to darmowa wersja programu do nagrywania prezentacji, filmów instruktażowych, zapisywania zrzutów ekranu. Nagrywa zarówno wykonywane zadania na ekranie komputera, jak również przechwytuje obraz z kamery. Program należy zainstalować na komputerze. Pracę rozpoczynamy od wyboru okna obrazu i ustawienia mikrofonu, głośników oraz kamery. Możemy wybrać cały ekran, obraz okna aplikacji, bądź wybrany fragment (region). W przypadku nagrywania ekranu komputera można ustawić także podgląd z kamery. Program posiada również możliwość ustawienia nagrywania na określony dzień i godzinę. FlashBack Express dodatkowo wyposażony jest także w edytor wideo (FlashBack Express Player), w którym można np. przyciąć film lub tworzyć zrzuty z wideo. Program pozwala zapisać projekt w formatach: MP4, AVI, WMV. 

Służymy pomocą w korzystaniu z wyżej wymienionych narzędzi. Zainteresowanych nauczycieli zapraszamy do kontaktu mailowego Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Róże

Mama - stanowi centrum życia każdego dziecka. To ona nosi je pod sercem przez 9 miesięcy, a po narodzinach otacza opieką. Zaspokaja potrzeby, wspiera w trudnych chwilach i motywuje do działania…

Dzień Matki to święto obchodzone w ponad stu krajach na świecie. Jego początki odnajdujemy w starożytnym Egipcie, Rzymie i Grecji, gdzie postać matki była powszechnie szanowana i czczona pod postacią bogiń. Tradycja dnia poświęconego osobie rodzicielki, pomimo iż w starożytnych społeczeństwach była silna, została na długi czas zapomniana. Powróciła dopiero do Anglii i Szkocji w XVII jako dzień wolny od pracy, by również dorosłe dzieci mogły się spotkać ze swoimi mamami i złożyć życzenia.

Pamiętajmy, aby podziękować naszym Mamom za wszystko, co dla nas robią. Sprawmy, aby czuły się w tym dniu wyjątkowo :)

100 letnia rocznica urodzin Jana Pawła II.

100 lat temu przyszedł na świat - Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.

Ten niezwykły człowiek, wielki Polak i święty Kościoła katolickiego wielokrotnie zwracał się do swoich rodaków, jak również ludzi na całym świecie. Głównym tematem Jego pielgrzymek była wiara, którą starał się umacniać, a także ogólnoludzkie wartości, na które uwrażliwiał i do poszanowania których niezłomnie zachęcał. Swoją postawą przypominał, jak ważny jest kraj naszych przodków. Podkreślał rolę każdego z nas w tworzeniu państwa polskiego, opartego na wielowiekowej tradycji, wierze i fundamentalnych wartościach.

Aby upamiętnić zasługi Karola Wojtyły w walce o wolny kraj, sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. Z okazji 100 rocznicy urodzin Papieża Polaka zachęcamy do odwiedzenia miasta, w którym „wszystko się zaczęło”. Za pośrednictwem strony internetowej Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II możemy powrócić myślami i sercem do dzieciństwa, młodości, kapłaństwa i papieskiej posługi Karola Wojtyły ❤️

 

Muzea

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów. Święto zostało ustanowione w 1977 roku przez Międzynarodową Radę Muzeów, działającą przy UNESCO. W ten sposób podkreślono rolę, jaką muzea pełnią w środowisku społecznym - są ważnym miejscem promowania i wymiany kultur. Z obchodami tego dnia związana jest dotychczasowa akcja: "Noc w Muzeum" - wiele instytucji kulturalnych w całej Polsce otwiera nieodpłatnie swoje drzwi dla wszystkich zainteresowanych. Ze względu na panujące obecnie w naszym kraju ograniczenia, polecamy stronę internetową Google Arts&Culture – możecie Państwo wybrać ulubioną instytucję nie tylko z Polski, ale również z całego świata i zwiedzić ją bez wychodzenia z domu : )

 

Książki

Drodzy Czytelnicy!

W związku z występującą epidemią COVID-19 wprowadzamy następujące zasady i warunki korzystania ze zbiorów i usług Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie Filii w Suchej Beskidzkiej:

 1. Biblioteka jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach:


  poniedziałek, środa, piątek: 8.00-14.00
  ,
  wtorek, czwartek: 11.00-17.00,
  sobota – nieczynne.

 2. Zbiory Biblioteki udostępniane są wyłącznie drogą wypożyczeń na zewnątrz.
 3. Obsługa Czytelników na terenie Biblioteki odbywa się pojedynczo przy wejściu, w holu Wypożyczalni.
 4. Czytelnia i katalogi kartkowe są nieczynne do odwołania.
 5. Nie ma możliwości korzystania ze znajdujących się w czytelni komputerów i bibliotecznych urządzeń (skanery, ksero) do odwołania.
 6. Zaleca się wcześniejsze zamawianie materiałów bibliotecznych pocztą elektroniczną na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie 33 874 24 04.
 7. Czytelnicy mogą składać zamówienia na bezpłatne skany wybranych fragmentów materiałów bibliotecznych (artykułów z czasopism), które będą realizowane w miarę możliwości na bieżąco lub w kolejnym dniu roboczym - w zależności od ilości zamówień. Zamówienia wraz z numerem karty czytelnika należy przesyłać na adres mailowy Biblioteki: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 8. Biblioteka nie realizuje zamówień na wypożyczenia międzybiblioteczne do odwołania.
 9. Wszelkie należności wobec Biblioteki proszę przesyłać na konto: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919.
 10. Na terenie Biblioteki Czytelnicy zobowiązani są do noszenia maseczek i dezynfekowania rąk przy wejściu.

Zapraszamy i czekamy na Was!

 

kreatywne narzędzia

Przedstawiamy Państwu kolejny zestaw ciekawych narzędzi internetowych, przydatnych w codziennej pracy nauczyciela.  

Quizy, gry, testy

Quizizz - darmowa platforma do tworzenia quizów, składającą się ze strony internetowej i aplikacji na urządzenia mobilne. Quizizz to niezwykle intuicyjne narzędzie pozwalające na tworzenie rozgrywek do 500 graczy. Tworząc grę, oprócz pytań testowych jedno- i wielokrotnego wyboru, mamy do dyspozycji również pytania otwarte i możliwość przeprowadzenia ewaluacji lekcji za pomocą głosowań. Możemy także określić czas na udzielenie odpowiedzi. Podobnie jak w innych aplikacjach tego typu, Quizizz posiada opcję importowania pytań z gier innych użytkowników. Możemy je wzbogacać o grafiki, które przesyłamy z własnego komputera lub wyszukujemy w sieci i umieszczamy w quizie za pomocą linku. Platforma zezwala także na ładowanie nagrań dźwiękowych, które niestety na chwilę obecną nie mogą być dłuższe niż 10 sekund. Rozgrywki możemy przeprowadzić na żywo lub aktywować na określony czas. Aplikacja generuje raporty do każdej przeprowadzonej gry.

Quiz.me - darmowe narzędzie, pozwalające na tworzenie gier w formie różnych rodzajów testów i quizów. Pytania możemy wzbogacić o grafiki (które przesyłamy z własnego komputera lub wyszukujemy w sieci i umieszczamy w quizie za pomocą linku). Do quizu możemy także dodawać filmy z serwisu YouTube o dowolnej długości lub wybrane fragmenty. Narzędzie generuje raporty do każdego quizu.

Google Formularze - jedno z najbardziej popularnych narzędzi do tworzenia ankiet. Edytując formularz mamy do dyspozycji wiele rodzajów pytań: jedno- i wielokrotnego wyboru, siatki pól wyboru, list rozwijanych, pytań otwartych (długie i krótkie odpowiedzi), pytań ze skalą oraz siatek jednokrotnego wyboru. Korzystając z tego narzędzia mamy możliwość dodawania do ankiety wybranych grafik i nagrań wideo (YouTube) z poziomu platformy. Google wprowadziło także opcję “testu”, dzięki której możliwe jest przypisanie wartości punktowych do każdego pytania.

Chmury wyrazów

Wordart - darmowe narzędzie do tworzenia chmur słów kluczowych. Edytować możemy: rozmiar, typ i kolor czcionki, sposób prezentacji wprowadzonych wyrazów (np. wertykalny, horyzontalny), tło oraz szybkość animacji. Wordart pozwala także na ustawianie kształtu chmury, dając bogaty wybór wielu form i figur. Gotowe prace można udostępniać innym za pośrednictwem mediów społecznościowych, linku lub poczty elektronicznej. Wordart pozwala, także na pobranie gotowych chmur wyrazowych w dwóch formatach: JPEG i PNG.

Word Cloud Generator - niezwykle proste narzędzie, ograniczone do podstawowych opcji edycji. Pozwala na edycję czcionki, ustawienie pochylenia tekstu oraz ilości wyrazów. Umożliwia pobieranie gotowych chmur wyrazów (jedynie w postaci owalu) w formacie SVG.

Bazy zdjęć

Pixabay - baza zdjęć, grafik wektorowych i ilustracji. Umożliwia darmowe ściąganie materiałów w formacie JPG bez konieczności rejestracji/logowania. Każda pozycja w serwisie udostępniania jest na konkretnej licencji, z którą należy się zapoznać przed jej pobraniem.

Wikimedia Commons - powołany przez fundację magazyn plików multimedialnych (grafik, ilustracji, zdjęć). Posiada zbiory pochodzące z domeny publicznej (dla których wygasły autorskie prawa majątkowe) oraz materiały udostępniane na licencjach Creative Commons. Wikimedia pozwala na ściąganie plików w formacie JPEG.

Freestocks - darmowy, anglojęzyczny bank zdjęć i ilustracji. Wszystkie przechowywane w tej bazie materiały można pobierać w formacie JPG i wykorzystywać w celach osobistych oraz komercyjnych. 

 

narzędzia do edycji

W pracy nauczyciela bibliotekarza nieocenione są: umiejętności artystyczne, kreatywność i pomysłowość, szczególnie przydatne w realizacji zadań związanych z tworzeniem materiałów do zajęć, wystaw, plakatów na uroczystości biblioteczne i inne. Przygotowane przez nauczyciela bibliotekarza materiały pełnią nie tylko funkcję dydaktyczną i informacyjną, ale również znacząco wpływają na wizerunek biblioteki.

Przygotowałyśmy dla Państwa przegląd aplikacji online do tworzenia grafiki, infografiki, plakatów, ulotek i kolaży. Wszystkie aplikacje wyposażone są w narzędzia, dzięki którym można wykonać materiały zarówno na potrzeby stron internetowych, jak również przeznaczone do wydruku.

Pierwsza aplikacja to edytor grafiki Pixlr. Aktualnie możemy korzystać z dwóch wersji: Pixlr X i Pixlr E. Aplikacje pozwalają na pobranie obrazu z własnego komputera lub z galerii zdjęć programu Pixlr, bądź też utworzenie z szablonu o przygotowanej rozdzielczości na potrzeby stron internetowych i mediów społecznościowych. Wykonaną grafikę można zapisać w formacie JPG, PNG (przezroczysty), WebP, bądź PXD (format Pixlr z aktywnymi warstwami). Obszar roboczy obu aplikacji został podzielony od lewej strony na: panel narzędzi, w którym mamy do dyspozycji różne funkcje umożliwiające edycję grafiki; część środkową - właściwy obszar edycji; po prawej stronie - panel warstw i historii. Aplikacje umożliwiają pracę na warstwach. Warstwy można porównać do przezroczystych arkuszy, ułożonych jeden na drugim. Na każdej warstwie można dodawać kolejną zawartość (np. obraz lub tekst). Każdą warstwę można edytować osobno i dowolnie przesuwać w obszarze roboczym aplikacji. Wszystkie warstwy utworzą jeden obraz. Edytor Pixlr X można wykorzystać do szybkiej edycji grafiki, czyli zmienić rozmiar, wykadrować, usunąć tło, użyć filtrów i nakładek, wstawić ramki, dokonać retuszu, dodać warstwę tekstu lub innego obrazu. Panel narzędzi drugiego programu Pixlr E przypomina popularne edytory, oprócz wyżej wymienionych już funkcji pierwszego edytora, posiada także rozbudowane narzędzia do selekcji, więcej filtrów i dostosowań.

Kolejna ciekawa aplikacja internetowa to PiZap. Program wymaga zalogowania się. Możemy w nim edytować zdjęcia lub utworzyć kolaż. Dostępny w aplikacji edytor zdjęć pozwala na pobranie obrazów zarówno z własnego komputera, jak również z mediów społecznościowych oraz wbudowanej galerii. Panel narzędzi wygląda bardzo atrakcyjnie i posiada wiele funkcji, m. in. możliwość wykonania szybkiej korekty: kolorowania, kadrowania, retuszu, dodania kolorowych naklejek, ramek oraz tekstu lub innych obrazów, a także wycinanie tła, pracę z filtrami i nakładkami. Na uwagę zasługuje też funkcja retuszu, dzięki której w bardzo prosty sposób można na zdjęciu poprawić makijaż lub zmienić kolor oczu. Program pozwala również tworzyć kolaże z gotowych szablonów. W wersji darmowej dostępnych jest kilkanaście różnych układów. Wystarczy tylko dodać zdjęcia.

Canva to kolejna aplikacja, w której praca sprawia dużą przyjemność. W wersji darmowej posiada bogatą bibliotekę gotowych szablonów (np. na bloga, do mediów społecznościowych) oraz obrazów, dźwięków i filmów. Zawiera zestaw narzędzi, za pomocą których można tworzyć m. in. plakaty, kolaże, pocztówki, ulotki, prezentacje, a nawet filmy. Po zalogowaniu możemy utworzyć projekt wybierając odpowiedni szablon, bądź tworząc zupełnie nowy, podając wielkość i szerokość projektu. Jeżeli chodzi o edytor, po lewej stronie umieszczony jest panel z narzędziami, które pozwalają m. in. na wybór lub zmianę szablonu, wstawienie filmu, zdjęcia, nagrania audio, tekstu lub grafiki wektorowej. Po prawej stronie znajduje się obszar roboczy naszego projektu. Do dyspozycji mamy wiele funkcji, takich jak możliwość użycia nakładek, filtrów, dostosowania kolorystyki obrazu, zmiany kroju, wielkości i koloru fontów. Swoje prace można pobrać w formacie PDF, PNG, JPG, MP4 i in. lub umieścić w mediach społecznościowych, bądź też udostępnić za pomocą linku lub e-maila. 

 Aplikacja Thinglink pozwala tworzyć interaktywne zdjęcia, panoramy 360o oraz filmy, które można umieszczać na stronie internetowej lub udostępnić na blogach, a także w mediach społecznościowych. Po zalogowaniu aplikacja umożliwia pobranie z dysku komputera zdjęcia, wideo lub panoramy. Zaimportowany plik graficzny lub wideo można w dowolnym miejscu oznaczyć za pomocą aktywnych punktów. Do każdego punktu można dodać interaktywną zawartość: linki do stron internetowych, zdjęcia i nagrania audio oraz tekst. Grafika lub wideo z niespodzianką w postaci multimedialnych dodatków znacząco podnosi wartość informacyjną oraz pozwala na interakcję z odbiorcą.

Służymy pomocą w korzystaniu z wyżej wymienionych narzędzi. Zainteresowanych nauczycieli zapraszamy do kontaktu mailowego Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Biblioteka jest instytucją, która całym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zmysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświęcenia, solidarności i pracy dla rozwoju dobra wspólnego.

Jan Paweł II

Trudno nie zgodzić się ze słowami Jana Pawła II na temat bibliotek i ich roli w życiu człowieka. Biblioteka jest przecież miejscem, w którym przechowywane są materiały mające ogromną wartość: informacyjną, historyczną, kulturową i społeczną. Biblioteki były również do tej pory miejscem spotkań, rozmów, wymiany poglądów, dzielenia się swoim doświadczeniem zawodowym i pasjami, a także okazją do nawiązania nowych znajomości. Mamy nadzieję, że wkrótce znowu tak będzie.

8 maja obchodzimy Święto Bibliotekarzy i Bibliotek. Drodzy Czytelnicy, dzięki Wam możemy spełniać się zawodowo robiąc to, co kochamy. Dziękujemy :)

 

Książki online

Magiczna bajaderka. Antologia bajek / praca zbiorowa pod red. Aleksandry Pałki

Bajki dla dzieci, których autorami są polscy blogerzy. Każda z zawartych w antologii historii, choć bardzo różna od innych (tematyką, doborem słów, stylem), tworzy niezwykle ciepłą, edukacyjną i wciągającą mozaikę, której poznanie sprawi frajdę nie tylko dzieciom, ale także rodzicom. W zbiorze znaleźć można opowieści: o sile przyjaźni („Jak Kwasek poznał Promyczka”),  wierze we własne możliwości i łatwej do podważenia pewności siebie („O małym hipopotamie i wielkim bąku”), wiersze nawiązujące do dziecięcych obowiązków, takich jak np. nauka („Bajki o królewnach”) i wiele innych.

 

Jak moje dziecko może nauczyć się koncentracji? / Uta Reimann-Hohn

Poradnik przeznaczony dla rodziców, którzy chcą rozwijać istotną umiejętność swoich dzieci - uważność. Zawiera ćwiczenia i wskazówki dotyczące wspomagania koncentracji u dzieci i radzenia sobie z jej zaburzeniami. Dobra koncentracja jest bardzo przydatna w codziennym życiu, a nabiera szczególnego znaczenia, gdy dziecko rozpoczyna naukę szkolną. Istnieje bowiem ścisła zależność pomiędzy jej poziomem, a efektywnością uczenia się i zapamiętywania.
W książce autorstwa Uty Reimann-Hohn znajdziemy również informacje dotyczące rozwoju dzieci, dojrzałości szkolnej, a także testy pomocne w określeniu motywacji i ciekawości dziecka do nauki nowych rzeczy.

 

Zdolne dziecko. Zabawy z liczbami / Joanna Paruszewska

Na naukę nigdy nie jest za wcześnie szczególnie wtedy, gdy można ją połączyć z zabawą lub wpleść w codzienne obowiązki. Autorka podpowiada, w jaki sposób wykorzystać wrodzoną ciekawość dzieci bez konieczności posługiwania się skomplikowanymi pomocami edukacyjnymi czy drogimi zabawkami. Udziela praktycznych porad dotyczących wspomagania rozwoju małego dziecka poprzez pielęgnowanie wrodzonej ciekawości, wspieranie uzdolnień matematycznych i rozwijanie umiejętności logicznego myślenia.
W książce znajdziemy rady, jak wprowadzić dziecko w świat figur, liczb i podstawowych działań arytmetycznych, a także wiele ćwiczeń i aktywności, których podstawę stanowi otaczający nas na co dzień świat.  

 

Jak pomóc dziecku w radzeniu sobie ze stresem? / Beata Zielińska-Rocha

Pozycja autorstwa Beaty Zielińskiej-Rochy przeznaczona jest dla rodziców dzieci, które rozpoczynają swoją szkolną przygodę lub borykają się ze szkolnym stresem. To krótkie opracowanie składa się z trzech rozdziałów oscylujących wokół zagadnienia stresu dzieci. W pierwszej części znajdziemy wskazówki, jak zapewnić dziecku bezstresowe pierwsze dni w szkole. Druga część jest omawieniem problemu stresu u dzieci, opisuje jego objawów. Autorka doradza, jak zapobiegać nadmiernemu stresowi dziecka. Ostatnia część dotyczy pochwał, a przede wszystkim sposobu ich przekazywania, aby w przyszłości dziecko nie straciło zapału do nauki i nie bało się ciężkiej pracy.

 

Jak przetrwać bunt nastolatka / Anna Sowińska

Bunt nastolatka to bardzo ważny etap życia każdego młodego człowieka. Stanowi bodziec do usamodzielniania się i rozpoczęcia kolejnego życiowego okresu, w którym już nie rodzice, a my sami podejmujemy decyzje i o sobie stanowimy. Autorka porusza zagadnienie buntu oraz kryzysów na różnych etapach życia. Charakteryzuje proces dojrzewania u dzieci i okres fizycznej i psychicznej transformacji dzieci w nastolatków, z którymi rodzice muszą na nowo nauczyć się żyć. Sporo miejsca w książce poświęcono także plusom i minusom buntu młodzieńczego, jego objawom i konsekwencjom, z którymi w skrajnym przypadkach przychodzi się mierzyć. W książce “Jak przetrwać bunt nastolatka“ znajdziemy także mnóstwo rad i narzędzi służących nie tylko rodzicom, ale także samym nastolatkom. 

 

Pierwsze kroki do... wyjścia z depresji / Sue Atkinson

Depresja dotyka wielu ludzi na świecie, a bywa wciąż tematem tabu, o którym nie wypada głośno mówić. Sue Atkinson w swojej książce przekonuje, że depresja nie jest piętnem, tylko coraz powszechniejszą chorobą, którą można leczyć. W książce oprócz charakterystyki choroby, jej symptomów, znaleźć można praktyczne informacje, jak radzić sobie z problemami życia codziennego i odnosić małe sukcesy, a także gdzie szukać pomocy w walce z chorobą. Każdy rozdział dotyczy innego aspektu życia z depresją i zawiera krótkie ćwiczenia, stanowiące wsparcie dla zorganizowanego leczenia.

Czytelnia online dostępna dla użytkowników Biblioteki po zalogowaniu.

 

229 lat temu uchwalona została w Polsce pierwsza ustawa zasadnicza, czyli Konstytucja 3 maja, która była drugim na świecie aktem regulującym ustrój prawny państwa. Ten składający się z jedenastu artykułów dokument prawny wprowadził istotne zmiany w rządach państwa polskiego. Najważniejszymi zapisami było: zaprzestanie wyborów za pomocą tzw. wolnej elekcji, wprowadzenie trójpodziału władzy, przyznanie prawa powszechnej niepodległości dla szlachty i mieszczaństwa oraz zniesienie poddaństwa chłopów. Uchwalenie Konstytucji 3 maja w 1791 roku, było przełomem w historii Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Na jej mocy, zniesiono bowiem unię między Koroną Królestwa Polskiego a Wielkim Księstwem Litewskim, tworząc jedno, unitarne państwo - Rzeczpospolitą Polską. 

Pomimo, iż Konstytucja 3 maja została obalona po zaledwie roku, to pozostała ważnym symbolem walki o wolność i rekonstrukcję państwa polskiego. Zachęcamy do oglądnięcia filmiku: Jan Matejko „Konstytucja 3 maja 179 roku” Narodowego Centrum Kultury.

229 lat temu uchwalona została w Polsce pierwsza ustawa zasadnicza, czyli Konstytucja 3 maja, która była drugim na świecie aktem regulującym ustrój prawny państwa. Ten składający się z jedenastu artykułów dokument prawny wprowadził istotne zmiany w rządach państwa polskiego. Najważniejszymi zapisami było: zaprzestanie wyborów za pomocą tzw. wolnej elekcji, wprowadzenie trójpodziału władzy, przyznanie prawa powszechnej niepodległości dla szlachty i mieszczaństwa oraz zniesienie poddaństwa chłopów. Uchwalenie Konstytucji 3 maja w 1791 roku, było przełomem w historii Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Na jej mocy, zniesiono bowiem unię między Koroną Królestwa Polskiego a Wielkim Księstwem Litewskim, tworząc jedno, unitarne państwo - Rzeczpospolitą Polską. 

Pomimo, iż Konstytucja 3 maja została obalona po zaledwie roku, to pozostała ważnym symbolem walki o wolność i rekonstrukcję państwa polskiego. Zachęcamy do oglądnięcia filmiku: Jan Matejko „Konstytucja 3 maja 179 roku” Narodowego Centrum Kultury.

 

Przedstawiamy Państwu kilka ciekawych narzędzi, które z pewnością uatrakcyjnią każde zajęcia biblioteczne.

Nasza pierwsza propozycja dotyczy aplikacji przeglądarkowej Edpuzzle. Opracowując zajęcia dla uczniów niejednokrotnie wzbogacamy je wykorzystując materiał filmowy. Aplikacja Edpuzzle umożliwia pobieranie filmów z popularnych kanałów filmowych m. in. YouTube, National Geographic, TED, Khan Academy oraz edytowanie ich w zależności od potrzeb, czyli skracanie, a nawet nagrywanie własnego głosu. Ciekawą propozycją jest tworzenie własnych quizów, poprzez dodanie do filmów pytań otwartych lub wielokrotnego wyboru. Korzystać z niej mogą zarówno nauczyciele, jak również uczniowie. Nauczyciel może tworzyć wirtualne klasy, zamieszczać filmy i zapraszać uczniów wysyłając im link. Aplikacja jest darmowa i bardzo prosta w obsłudze, ponadto niewątpliwym jej atutem jest możliwość uzyskania materiału filmowego opatrzonego własnym komentarzem, a nawet narzędziem sprawdzającym uważność uczniów podczas oglądania.

Wykorzystując niektóre narzędzia internetowe można wspaniale połączyć zabawę z nauką, tak jest w przypadku programów do tworzenia książeczek elektronicznych. Dzieci mają możliwość oprócz ciekawej i kreatywnej zabawy rozwijać wyobraźnię, czy też kształtować umiejętności językowe.

Nauczycielom pracującym z młodszymi dziećmi proponujemy rozpocząć zabawę w programie StoryJumper. Aplikacja StoryJumper pozwala na tworzenie książeczki z możliwością przewracania kartek (słychać nawet "szelest" przewracanych kartek). Dzieci otrzymują zadanie, by nadać książeczce tytuł, autora, a nawet dedykację, mogą wybrać kolor okładki, następnie odwracając (za pomocą kliknięcia) kolejne kartki dodają obrazy i teksty, tworząc swoją własną opowieść. Program posiada m. in. bogatą bazę obrazków, ramek i różnych krojów czcionek. Można również pobierać zdjęcia z własnego komputera. Dodatkową opcją jest możliwość nagrywania swojego głosu. Wszystkie elementy rozmieszczone są na stronie intuicyjnie, pogrupowane w zakładkach, dlatego program jest prosty w obsłudze. Ponadto, StoryJumper oferuje również tworzenie wirtualnej klasy z możliwością dodawania kont uczniów i udostępniania im książeczek oraz tworzenia wspólnych projektów.

Pozostając w temacie filmów i książeczek elektronicznych, kolejną aplikacją wartą uwagi jest produkt Google o nazwie Toontastic 3D. Aplikacja umożliwia tworzenie filmików animowanych, opowiadań, kreskówek. Dostępna jest za darmo na smartfony i tablety, kierowana głównie do dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Nie wymaga logowania. Wykorzystując narzędzia aplikacji dzieci mogą rysować, animować swoje postaci, nagrywać i dodawać swój głos oraz różne dźwięki. Gotowe animacje można publikować w formacie mp4 i odtwarzać na dowolnym urządzeniu. Aplikację można zaproponować dzieciom jako narzędzie do prezentacji opowiadań, a nawet projektów, w których w ciekawy sposób mogą przedstawić wyniki swojej pracy.

Zabawy plastyczne są bardzo lubiane przez dzieci, dlatego często uwzględniane są w planowaniu zajęć dla najmłodszych. Warto uatrakcyjnić je wykorzystując aplikacje z rozszerzoną rzeczywistością.

Aplikacja Quiver pozwala “ożywić” kolorowane przez uczniów i przedszkolaków obrazki, przy użyciu urządzenia mobilnego. Jest to aplikacja, w której tradycyjne kolorowanie zostaje wzbogacone rozszerzoną rzeczywistością. 

Aby z niej skorzystać potrzebne są: 

 • - kolorowanki, które należy pobrać (za darmo) i wydrukować bezpośrednio ze strony: www.quivervision.com, klikając w zakładkę Coloring Packs. Znajdziemy tam pakiety kolorowanek (edukacyjny, z maskami zwierząt i animowanych postaci oraz pakiet poświęcony modzie),
 • - kolorowe kredki, do pokolorowania wydrukowanej strony,
 • - urządzenie mobilne, na które ściągniemy aplikację Quiver (dostępna na Android i iOS):http://www.quivervision.com/apps/. 

Na koniec, należy włączyć aplikację, kliknąć w ikonę motylka, nakierować kamerę urządzenia na obrazek i obserwować jak ożywają pokolorowane postaci :)

Wśród narzędzi nie może zabraknąć aplikacji przeznaczonych do tworzenia różnego rodzaju quizów.

Kahoot - to narzędzie posiadające stronę internetową i działające w formie aplikacji na urządzenia mobilne. Wykorzystywane jest do opracowywania  ankiet i quizów. Można je  utworzyć po kliknięciu w przycisk: “Create kahoot”. W trakcie tworzenia nowej gry, do każdego pytania/zadania możemy dodawać multimedia: zdjęcia i nagrania z serwisu YouTube. Udział w gotowym quizie lub ankiecie jest możliwy dopiero po zalogowaniu się nauczyciela na swoim koncie Kahoot, przejściu do konkretnej gry, wciśnięciu przycisku “play” i podaniu uczniowi specjalnego numeru PIN, który należy wpisać w okienko na stronie:  https://kahoot.it/. Po zakończeniu przez uczniów gry, możemy pobierać jej wyniki i dokonywać ich analizy.   

Polecamy także skorzystanie z instruktażu: tworzenia i przeprowadzania gier, który znajdziemy na blogu SuperBelfrzy RP.

Genial.ly - daje możliwość tworzenia m.in.: quizów, infografik, przewodników, prezentacji (wideo i tradycyjnych), grafik oraz raportów. Nowy obiekt możemy tworzyć samodzielnie lub zapraszając do współpracy inne osoby. Genial.ly udostępnia darmowe szablony, które dostosowuje się i zmienia w zależności od oczekiwań. 

W trybie edycji naszej pracy możemy:

 • - zmieniać tło, usuwać niepotrzebne strony, 
 • - dodawać: tekst, ikony, kształty, ilustracje, mapy, strzałki, interaktywne przyciski, oznaczenia, pliki multimedialne, wykresy i ramki. 

Narzędzie pozwala na dzielenie się pracą za pomocą wygenerowango linka lub dokonanie prezentacji w przeglądarce internetowej. 

Na koniec prezentujemy serwis społecznościowy Pinterest.

Pinterest - służy do zbierania i porządkowania materiałów multimedialnych. Gromadzone tam: zdjęcia, krótkie dokumenty tekstowe i materiały wideo, często odsyłają do źródłowych stron internetowych, które dają pełen dostęp do materiałów. Każdy użytkownik może dodawać do swoich kolekcji pozycje stworzone samodzielnie i przez innych. Pinterest dostępny zarówno w formie strony internetowej, jak również w wersji mobilnej, jest źródłem wielu materiałów i inspiracji, które nauczyciel może wykorzystać podczas pracy z dziećmi i młodzieżą. Posiada także opcję tworzenia folderów, w których można gromadzić materiały na określony temat, tworząc np. kolekcję materiałów przeznaczonych na konkretną lekcję z uczniami.

Służymy pomocą w korzystaniu z wyżej wymienionych narzędzi. Zainteresowanych nauczycieli zapraszamy do kontaktu mailowego Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

 

 

Książka to skarbnica i nośnik informacji, pozwalający na przekazywanie zdobytej przez ludzkość wiedzy z pokolenia na pokolenie. Stanowiąc bezcenny przekaz o otaczającym nas świecie, jest niezbędna na wszystkich etapach rozwoju człowieka, od dzieciństwa po późną dorosłość. Obecnie książka może przyjmować różne postaci, od tradycyjnej po nowoczesną (elektroniczną), ale potrzeba ich czytania pozostaje niezmienna.

W tym roku po raz 25 obchodzić będziemy: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, a więc święto wszystkich wielbicieli książek - ustanowione przez UNESCO w celu popularyzacji czytelnictwa i ochrony praw autorskich wśród ogółu społeczeństwa. Każda edycja tego święta to okazja do podejmowania rozmów i akcji w przestrzeni publicznej na temat walorów czytelnictwa i ochrony praw autorów, które w dobie Internetu coraz częściej są łamane. Oficjalnym hymnem Światowego Dnia Książki stał się utwór, którego tekstem jest wiersz Tadeusza Różewicza „Włosek poety”, a muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Zachęcamy do czytania książek nie tylko z okazji Dnia Książki i zapraszamy wszystkich Czytelników do skorzystania ze zbiorów naszej Czytelni on-line.

 książka1

 

Dzień Ziemi

„Oby nadchodzące Dni Ziemi były spokojne i pogodne dla naszego pięknego „statku kosmicznego”, jakim jest nasza planeta w miarę jak kręci się oraz krąży w mroźnej przestrzeni ze swoim ciepłym i wrażliwym ładunkiem ożywionej natury.”

- Sekretarz Generalny ONZ, U Thant, 21 marca 1971 r.

Ziemia jest skarbnicą dóbr naturalnych. To ona nas karmi, stanowi źródło surowców i minerałów, zapewnia warunki do przeżycia. Na przestrzeni wieków nauczyliśmy się, jak je wykorzystywać, czego świadectwem jest rozwój handlowy, gospodarczy i ekonomiczny państw świata. Niestety, przez długi czas nie mieliśmy świadomości, z jakim ryzykiem wiąże się nadmierna eksploatacja naszej planety. Dzisiaj, jednym z nadrzędnych celów polityki międzynarodowej jest zoptymalizowanie funkcjonowania naszej planety. Niezwykle ważna jest ochrona gatunków zagrożonych i ich odbudowa, a także troska o stan wód, gleby i powietrza.

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, który zwraca uwagę na problem ochrony naszej planety. Celem tej akcji jest promowanie postaw proekologicznych i zmienianie zachowań ludzi poprzez niwelowanie szkodliwych dla środowiska zachowań.

Wierzymy, że edukacja proekologiczna powinna zaczynać się od najmłodszych lat, dlatego zachęcamy do zapoznania się z propozycjami pakietów edukacyjnych dla dzieci, a także nauczycieli oraz z kampaniami społecznymi Ministerstwa Klimatu. Mamy nadzieję, że zainspirują do prowadzenia lekcji i innych edukacyjnych działań.

 

ziemia3

 

Zdrowie jest wartością niezwykle cenioną przez współczesnego człowieka, do jego osiągnięcia bądź utrzymania dążymy przez całe życie.

Zagadnienie zdrowia obejmuje wiele obszarów naszego życia, skupiając się na jego fizycznym, psychicznym, społecznym i duchowym aspekcie. Osiągniecie dobrostanu i harmonii każdej z tych sfer, może okazać się czasem niezwykle trudne bez pomocy, jaką oferuje nam służba zdrowia.

World Health Day obchodzimy w dzień powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), stojącej na straży ochrony zdrowia w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych. Światowy Dzień Zdrowia to szansa na zwrócenie uwagi i inspiracja do podjęcia działań w najbardziej newralgicznych obszarach zdrowia publicznego. Hasłem tegorocznej edycji jest: „Uniwersalny zasięg/dostęp do opieki zdrowotnej”, który stanowi prawo każdego człowieka na wszystkich etapach życia.

7 kwietnia to także Dzień Pracownika Służby Zdrowia. W tym trudnym dla nas wszystkich czasie epidemii nie zapominajmy o tych, którzy narażając własne życie, dbają o każdą osobę w potrzebie i dokładają wszelkich starań, aby zapewnić jej bezpieczeństwo. Zachęcamy do wyrażenia swojej wdzięczności, poprzez przestrzeganie zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia w związku ze światową pandemią i ograniczenie na ten czas kontaktów społecznych do minimum. Przyjdzie pora, że będziemy mieli możliwość je nadrobić… : )


zdrowie

 

 

Literatura poświęcona najmłodszym odbiorcom stanowi źródło niezwykle cennych wartości. Za pośrednictwem bajek i baśni dzieci rozwijają zdolność odróżniania dobra i zła, kształtując w ten sposób swój „kręgosłup moralny”. Literatura dziecięca jest bogatym źródłem wiedzy, która pozwala dzieciom poznać otaczający świat i odkryć swoje zainteresowania. W końcu, bajki pisane są po to, żeby bawić, inspirować i rozwijać wyobraźnię młodego człowieka, przenosząc go w świat niezwykłych przygód i magii.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to święto, którego celem jest upowszechnianie literatury i grafiki dziecięcej oraz popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych. Święto zostało ustanowione przez IBBY w 1967 r. Co roku zmienia swoich gospodarzy. W tym roku plakat i list do „dzieci całego świata” został przygotowany pod patronatem słoweńskiej sekcji IBBY.

Data obchodów tego święta nie jest przypadkowa. Międzynarodowe święto książki dziecięcej obchodzimy w dniu urodzin jednego z najsłynniejszych baśniopisarzy na świecie: Hansa Christiana Andersena. „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka”, „Syrena”, „Księżniczka na ziarnku grochu” czy „Królowa śniegu”, to pozycje na stałe wpisane do kanonu literatury dziecięcej i uwielbiane przez najmłodszych Czytelników. Baśnie Andersena zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków i stanowiły inspirację dla późniejszych autorów książek dziecięcych, twórców filmowych i wytwórni filmów animowanych. W tym szczególnym dla książki dziecięcej dniu pragniemy zachęcić wszystkich rodziców i dzieci do wspólnego czytania baśni H. Ch. Andersena. Jeżeli nie posiadacie ich Państwo w swojej domowej biblioteczce, zachęcamy do skorzystania z polskich bibliotek cyfrowych: Polona i  „Wolne Lektury”, gdzie dostępne są teksty baśni.

 

Święty Jan Paweł II

Materiały repertuarowe poświęcone Świętemu Janowi Pawłowi II.
Scenariusze przedstawień, inscenizacji...

Zestawienie bibliograficzne w wyborze za lata 1998 - 2020
(w układzie chronologicznym) 

 1. Jan Paweł II – W obronie życia – V przykazanie / Irena Smorąg // Wychowawca. – 2020, nr 3, s. 30-31
  Scenariusz inscenizacji szkolnej, wieczornicy
 2. Spotkanie ze świętością i Janem Pawłem II / Irena Smorąg // Wychowawca. - 2019, nr 6, s. 32-33
  Scenariusz inscenizacji szkolnej wprowadzającej młodych ludzi w temat świętości.
 3. Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych / Katarzyna Nowak-Kwiatkowska // Wychowawca. - 2018, nr 9, s. 32-33
  Program artystyczny dla szkoły podstawowej z okazji 40 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża.
 4. Świętemu Janowi Pawłowi II w hołdzie / Maria Mojzesowicz // Wychowawca. - 2018, nr 10, s. 21
  Montaż słowny w hołdzie Janowi Pawłowi II.
 5. "Najważniejsza droga" : Jan Paweł II o rodzinie - scenariusz / Joanna Baranowska // Wychowawca. - 2016, nr 1, s. 32-34
  Propozycja dla szkoły podstawowej.
 6. Ludzkość zawsze potrzebuje pokoju... : scenariusz z okazji Roku św. Jana Pawła II / Barbara Wanda Jachimczak // Biblioteka w Szkole. - 2015, nr 2, s. 27-29
  Przeznaczony dla uczniów kl. 7 i 8 szkoły podstawowej i szkoły średniej.
 7. Przesłanie Jana Pawła II do młodych : scenariusz programu słowno-muzycznego / Anna Łaba, Renata Nowak // Wychowawca. - 2015, nr 4, s. 30-32
 8. Każdego człowieka czeka w życiu walka duchowa : scenariusz z okazji kanonizacji papieża Polaka / Barbara Wanda Jachimczak // Biblioteka w Szkole. – 2014, nr 3, s. 25-27
  Propozycja dla uczniów szkoły ponadpodstawowej. Scenariusz zawiera przesłania Jana Pawła II do młodzieży.
 9. Santo Subito! : scenariusz poświęcony Janowi Pawłowi II w związku z kanonizacją 27 kwietnia 2014 r. / Maria Mojzesowicz // Wychowawca. – 2014, nr 4, s. 25-28
 10. Jan Paweł II - scenariusze inscenizacji / Alina Szczepankiewicz // Wychowawca. - 2013, nr 10, s. 31
  Zestawienie bibliograficzne scenariuszy inscenizacji z czasopism za lata (2000-2011) dotyczące Jana Pawła II.
 11. Jan Paweł II: fama sanctitatis, fama signorum / Barbara Wanda Jachimczak // Biblioteka w Szkole. - 2011, [nr] 3, s. 23-25
  Scenariusz poświęcony beatyfikacji Papieża Polaka, przeznaczony dla uczniów gimnazjum.
 12. Oddany wszystkim i każdemu z osobna : scenariusz wieczornicy poświęconej Janowi Pawłowi II / Wioletta Rafałowicz // Wychowawca. – 2011, nr 10, s. 27-29
 13. Przed "Sklepem z Aniołami" : scenariusz przedstawienia ku czci Ojca Świętego Jana Pawła II / Małgorzata Nawrocka // Wychowawca. -  2011, nr 4, s. 22-26
 14. Przesłania Jana Pawła II : scenariusz przedstawienia dla uczniów gimnazjum / Lucyna Babicka // Wychowawca. – 2011, nr 4, s. 20-21
 15. Słowo jest nadzieją świata : scenariusz scenki dialogowej dla młodzieży / Małgorzata Pietrzak // Wychowanie na co Dzień. – 2011, nr 4/5, dod. „Wkładka metodyczna”, s. I-III
  Scenka dialogowa przybliżająca przemyślenia Jana Pawła II na temat „słowa”, jego duchowości i misji w życiu i twórczości człowieka.
 16. Pamięci Jana Pawła II – Anioła Dobroci i Miłości : scenariusz na wieczór poezji Karola Wojtyły / Jolanta Zabielska // W: Pomysł na niebanalną uroczystość szkolną. – Kraków, 2010, s. 191-200
  44.373
 17. Syn tej ziemi : scenariusz uroczystości na Dzień Papieski / Anna Wiśnios // Wychowawca. - 2010, nr 10, s. 24-25
 18. W Ojczyźnie serce me zostało... : scenariusz słowno-muzyczny / Barbara Wanda Jachimczak // Biblioteka w Szkole. – 2010, nr 2, s. 22-24
 19. Jeszcze jedno wspomnienie : scenariusz apelu w 4. rocznicę śmierci Jana Pawła II / Anna Wiśnios // Wychowawca. - 2009, nr 4, s. 24
 20. Spotkanie z Ojcem Świętym : inscenizacja dla szkoły podstawowej i gimnazjum / Marzena Wójtowicz // Wychowawca. – 2009, nr 7/8, s. 14-16
 21. Spotkanie z Papieżem : scenariusz uroczystości dla szkoły podstawowej / Marzanna Lamch // Wychowawca. - 2009, nr 10, s. 24-26
 22. Taki jestem.... : anegdoty o Papieżu Barbara Wanda Jachimczak // Biblioteka w Szkole. – 2009, nr 3, s. 31-33
  Scenariusz słowno-muzyczny dla uczniów gimnazjum.
 23. Niezwykły pielgrzym : scenariusz słowno-muzyczny poświęcony Janowi Pawłowi II (18 V 1920 – 2 IV 2005) / Barbara Wanda Jachimczak // Biblioteka w Szkole. – 2008, nr 3, s. 20-22
 24. Wieczór Jana Pawła II / Marzena Lamch // Wychowawca. – 2008, nr 4, s. 27-28
  Scenariusz w rocznicę śmierci Jana Pawła II
 25. Opowieść o niezwykłym człowieku : (scenariusz widowiska o Janie Pawle II – w rocznicę śmierci lub urodzin) / Urszula Zdrojewska-Bielawska // Nowa Szkoła. - 2007, nr 3, s. 40-46
 26. Santo subito : scenariusz słowno-muzyczny w drugą rocznicę śmierci Jana Pawła II / Barbara Wanda Jachimczak // Biblioteka w Szkole. - 2007, [nr] 3, s. 23-25
 27. Papież Pokoju / Barbara Czarny [i in.] // Wychowawca. – 2007, nr 10, s. 26-27
  Scenariusz dla starszych uczniów.
 28. „...mieć dobre i czyste serca” : scenariusz dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum / Renata Szczyrba, Krystyna Madura // Wychowawca. – 2006, nr 7/8, s. 22-23
 29. A jednak nie cały umieram, to, co we mnie niezniszczalne, trwa : scenariusz słowno-muzyczny na Dzień Papieski / Lidia Jurek // Biblioteka w Szkole. – 2006, nr 9, s. 26-28
 30. Miłość mi wszystko wyjaśniła : scenariusz poświęcony pamięci Jana Pawła II / Bogumiła Pińczuk // Biblioteka w Szkole. – 2006, nr 9, s. 23-25
 31. Szukałem Was... : muzykalia : utwory słowno-muzyczne... . – Kraków, 2006
  RP 1.247, RP 1.249+DVD
 32. Szukałem Was... : teatralia : scenariusze nagrodzone... . – Kraków, 2006
  RP 1.246, RP1.248+DVD
 33. „Kielich światła... „ : scenariusz wieczoru poezji Jana Pawła II) / Grażyna Czebanyk, Władysław Janik // 2005, nr 10, s. 14-17
 34. „Przecież nie cały umieram. To, co we mnie niezniszczalne, trwa” : scenariusz inscenizacji poświęconej Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II / Anna Zawalska // Wychowawca. – 2005, nr 5, s. 8-11
 35. „To co we mnie niezniszczalne trwa!: - Jan Paweł II : montaż poetycko-muzyczny / Barbara Wanda Jachimczak // Biblioteka w Szkole. – 2005, nr 4, s. 26-27
 36. Jak dobrze być... : scenariusze uroczystości szkolnych dla gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych / oprac. Renata Chrzanowska. – Kraków, 2005. – 7-14 : Papież – Polak
  43.727cz.
 37. To co we mnie niezniszczalne trwa! - Jan Paweł II: montaż poetycko-muzyczny / Barbara Wanda Jachimczak // Biblioteka w Szkole. - 2005, [nr] 4, s. 26-27
 38. Nie lękajcie się! : scenariusz montażu literackiego poświęconego przesłaniu Jana Pawła II / Zofia Araszczuk // Biblioteka w Szkole. - 2004, nr 5, s. 16-17
  Propozycja dla szkoły średniej.
 39. Jan Paweł II - wiking Pana Boga : scenariusz słowno-muzyczny / Iwona Chłopecka // Poradnik Bibliotekarza. - 2003, [nr] 12, s. 33-34
 40. Świadek nadziei : montaż poetycko-muzyczny poświęcony sylwetce Jana Pawła II / Bogumiła Szczurek, Lucyna Sokołowska // Wychowawca. - 2003, nr 10, s. 25-27
  Propozycja dla szkoły średniej.
 41. A jednak człowiek! : montaż poetycki poświęcony twórczości Jana Pawła II / Joanna Paszek, Krystyna Paszek // Poradnik Bibliotekarza. – 2000, nr 7/8, s. 33-35
 42. Z Janem Pawłem II w trzecie Tysiąclecie : projekt szkolnego apelu / Maria Andres // Wychowawca. - 2000, nr 1, s. 42-43
 43. Spotkanie z miłością : scenariusz wieczornicy opartej na motywach tekstów Karola Wojtyły / Maria Rell // Wychowawca. - 1998, nr 10, s. 40-41
  Propozycja dla szkoły średniej.

 

Jak co roku realizujemy w naszej Filii lekcje otwarte. W I semestrze roku szkolnego 2019/2020 odbyły się u nas liczne zajęcia dla dzieci i młodzieży.

Spotkania z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych służyły rozwijaniu czytelnictwa, edukacji w zakresie korzystania z bibliotecznych katalogów komputerowych i bibliotek cyfrowych oraz edukacji dla bezpieczeństwa w sieci.

Tematyką zajęć dla uczniów starszych klas szkół podstawowych było przygotowanie do wyboru dalszego kierunku kształcenia, m.in. zapoznanie z zawodem brokera informacji. Zainteresowanie młodzieży wzbudziły również zajęcia z historii pisma.

Najmłodsze dzieci - w wieku przedszkolnym i z klas I-III - zmierzyły się z zadaniami wprowadzającymi do dziedziny programowania. „Kodowanie na dywanie” sprawiło im wiele radości i satysfakcji. Na zajęciach z dziećmi nie zabrakło również tematyki bliskiej dzieciom związanej z bohaterami dziecięcych książek, a także z zamieszkiwanym regionem.

 

Uczniowie siedzą przy stolikach, tyłem do obiektywu. Przed uczniami siedzi pani, która za pomocą projektora wyświetla na ścianie prezentację na temat historii pisma.
Na krzesłach siedzą dzieci, zwrócone tyłem do obiektywu. Przed dziećmi stoi pani, która wyświetla za pomocą projektora prezentację na temat tradycji Górali Babiogórskich. Z prawej strony narysowana mapa Polski oraz strój górali Babiogórskich.
Na krzesłach siedzą uczniowie, zwróceni tyłem do obiektywu. Przed dziećmi stoi pani, która wyświetla na ścianie za pomocą projektora prezentację na temat babiogórskiej fauny i flory. W tle stanowiska komputerowe.
Uczniowie siedzą przy stolikach, tyłem do obiektywu. Przed uczniami stoją dwie panie, które prezentują temat lekcji z doradztwa zawodowego. W tle stanowiska komputerowe oraz prezentacja wyświetlona przez projektor.
Uczniowie siedzą tyłem do obiektywu. Przed uczniami stoi pani, która prezentuje temat lekcji z doradztwa zawodowego. W tle stanowiska komputerowe oraz prezentacja wyświetlona na ścianie przez projektor.
Na krzesłach siedzą uczniowie, zwróceni tyłem do obiektywu. Przed uczniami stoją dwie panie, które prezentują temat lekcji z doradztwa zawodowego. W tle stanowiska komputerowe oraz prezentacja wyświetlona przez projektor.
Na krzesłach siedzą dzieci, zwrócone tyłem do obiektywu. Przed dziećmi siedzi pani, która wyświetla za pomocą projektora prezentację na temat babiogórskiej fauny i flory. Z prawej strony widać mapę Polski oraz tradycyjny strój górali Babiogórskich.
Uczniowie siedzą przy stolikach, tyłem do obiektywu. Przed uczniami siedzi pani, która za pomocą projektora wyświetla prezentację na temat historii pisma.
Na stoliku leżą kartki z alfabetem i czarny pisak. Chłopiec w ręce trzyma czarne ptasie pióro.
Na stoliku deseczka z gliną, obok kartka z alfabetem. Wokół stolika stoją dzieci, które trzymają rylce – patyczki drewniane.
Na zdjęciu dzieci stoją tyłem do obiektywu, podnoszą rękę, zgłaszając gotowość do odpowiedzi. Przed dziećmi stoi pani, która wskazuje dłonią w kierunku ucznia. Z tyłu po prawej stronie narysowana geograficzna mapa Polski.
Dzieci siedzą na dywanie, zwrócone tyłem do obiektywu. Przed dziećmi na krześle siedzi pani, która czyta książkę Przygoda w bibliotece. Z tyłu widać zasłonę z motywem książek oraz sztalugi z obrazkami przedstawiającymi Franklina bohatera książki.
Dwie dziewczynki siedzą tyłem do obiektywu i oglądają książeczki z baśniami. Na drugim planie na dywanie siedzą dzieci zwrócone tyłem do obiektywu, które przeglądają książeczki. Na dalszym planie widać regały i krzesła.
Dzieci stoją tyłem do obiektywu. Przed dziećmi stoi pani, która wyjaśnia im pojęcia związane z kodowaniem. Z tyłu widoczny jest regał z książkami oraz tablica z informacjami o bibliotece.
Na stoliku leży biała kartka papieru z narysowaną szachownicą, na niej znajduje się wieża ułożona z plastikowych kubków brązowych, zielonych, żółtych i białych. Obok leży kartka ze wzorem wieży. Na zdjęciu widać ręce dzieci, które układają wieże.
Na stoliku znajduje się biała kartka papieru z narysowaną szachownicą, na której stoi wieża zbudowana z plastikowych kubeczków biało żółtych i biało czerwonych. Obok stoją kubki koloru fioletowego. Na zdjęciu widać ręce dzieci, które układają wieżę.
Na stoliku znajdują się białe kartki papieru oraz kolorowe plastikowe kubeczki. Na zdjęciu widać ręce dzieci, które układają wieże z kubeczków.
Na zdjęciu dzieci siedzą tyłem do obiektywu, przed nimi część maty z polami zielonymi i żółtymi. Na pierwszym polu zielonym po prawej stronie znajduje się znak start.
Trzy dziewczynki siedzą tyłem do obiektywu. Dziewczynki zwrócone są twarzą w kierunku maty z kolorowymi polami. Na kolorowych polach układają strzałki, które wyznaczają drogę do mety.

WYNIKI V Międzyfilialnego Konkursu Plastycznego „Stanisław Moniuszko – obrazy muzyką malowane”

 

Gala V Międzyfilialnego Konkursu Plastycznego „Stanisław Moniuszko – obrazy muzyką malowane” - fotorelacja 

 

Dziękujemy wszystkim dzieciom z klas I-III za wykonanie pięknych prac konkursowych. Każda z nich jest niepowtarzalna i wyjątkowa. Wybór był naprawdę trudny...

Serdecznie gratulujemy wszystkim Laureatom konkursu, szczególnie dzieciom z powiatu suskiego:
Annie Głowacz
z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Baczynie - I miejsce,
Julii Zembol
ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Bystrej Podhalańskiej - III miejsce,
Adamowi Burlidze
ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Budzowie - wyróżnienie,
a także:
Magdalenie Burlidze
ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Budzowie i Karolinie Matyasik ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Bystrej Podhalańskiej - udział w etapie wojewódzkim konkursu.

Dziękujemy członkom Jury oraz nauczycielom i dyrektorom szkół, które wzięły udział w naszym konkursie:

Szkoła Podstawowa im. św. Królowej Jadwigi w Bieńkówce,
Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego w Bystrej Podhalańskiej,
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Budzowie,
Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej,
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Suchej Beskidzkiej,
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Baczynie,
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krzeszowie,
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Palczy.

 

WYSTAWA PRAC KONKURSOWYCH

Prace wszystkich dzieci
(146 prac), które wpłynęły do nas na etap powiatowy są aktualnie (od 15 stycznia 2020 r.) prezentowane w naszej Filii w ramach wystawy pokonkursowej. 

 

Serdecznie zapraszamy!
Pracownicy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej Filii w Suchej Beskidzkiej

 

 V Midzyfilialny Konkurs Plastyczny PLAKAT v1 s9

 

 

W lipcu 2019 r. odbyły się w naszej Bibliotece zajęcia z programowania: Scratch, LOFI Robot dla dzieci w wieku 10-12 lat.

Troje dzieci siedzi tyłem do obiektywu. Pracują na komputerach w programie Scratch.
Na dywanie znajdują się dwa roboty. Dwoje dzieci steruje robotami.

 

W związku z obchodami 99. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II (18 maja 2019 r.) w naszej Bibliotece odbyły się zajęcia poświęcone życiu i pielgrzymkom św. Jana Pawła II. Uczniowie przypomnieli sobie ważne wydarzenia z życia Karola Wojtyły oraz Jego drogę do świętości. Zaprezentowałyśmy dzieciom ciekawą wystawę publikacji związanych z naszym Wielkim Rodakiem oraz fragmenty filmów z pielgrzymek Papieża do kilku krajów (Meksyk, RPA, Wyspy Salomona, Japonia i Polska), a także Jego niezapomniane dialogi z dziećmi.

Dzieci stoją tyłem do obiektywu. Przed dziećmi stoi pani, która prezentuje temat lekcji związany z osobą Jana Pawła II. W tle wystawa publikacji oraz plansze ze zdjęciami Jana Pawła II.
Uczniowie siedzą przy stolikach, tyłem do obiektywu. Przed uczniami stoi pani, która przekazuje informacje o Janie Pawle II. W tle wyświetlona na ścianie prezentacja z projektora.

 

W tym roku Ogólnopolski Tydzień Bibliotek obchodziliśmy pod hasłem: #biblioteka.


Z tej okazji w naszej Filii odbyły się różne formy zajęć. Były to:

#programowanie - "Programowanie z LOFI Robot"
warsztaty dla dzieci z klasy 5 szkoły podstawowej
 
#kulturawsieci - "Kultura w sieci. Hejt - jak sobie z nim radzić?"
zajęcia dla młodzieży ponadgimnazjalnej
 
#przyroda - "Wiosna w przyrodzie" 
zajęcia dla dzieci z klasy 1 szkoły podstawowej
 
#bibliotekarz - "Franklin w bibliotece" 
zajęcia dla dzieci przedszkolnych
 
Dodatkową atrakcją dla naszych czytelników był kącik z ciekawą literaturą i bibliomufiny.
 
Mufiny z cytatami na małych karteczkach.
Uczniowie siedzą tyłem do obiektywu. Przed uczniami stoi pani, która wprowadza w tematykę hejtu. W tle komputery oraz prezentacja wyświetlona przez projektor.
Na dywanie rozłożone kartki zielone i różowe. Pani ręką odkrywa zieloną kartkę i wyjaśnia dzieciom zasady gry.
Dzieci siedzą tyłem do obiektywu. Przed dziećmi stoi pani, która pokazuje ręcznie robioną książkę na temat wiosny.
Na krzesłach siedzą dzieci, zwrócone tyłem do obiektywu. Przed dziećmi siedzi pani i wyświetla prezentację na temat przyrody.
Na krzesłach siedzą dzieci tyłem do obiektywu, przed dziećmi siedzi pani, która trzyma książkę i zadaje dzieciom pytania.
Dzieci uczestniczą w zajęciach Wiosna w przyrodzie. Pani pokazuje ręcznie robioną książkę na temat wiosny.
Czterech chłopców programuje robota Lofi.
Uczniowie uczestniczą w zajęciach Kultura w sieci. Hejt - jak sobie z nim radzić?
Uczniowie pracują na komputerach podczas zajęć z programowania.
Uczniowie uczestniczą w zajęciach na temat hejtu.
Dzieci biorą udział w zabawie z kolorowymi kartkami.
Uczniowie na zajęciach na temat hejtu.
Zajęcia na temat hejtu.
Zajęcia na temat hejtowania w sieci.
 
zawód bibliotekarz

W kwietniu 2019 r. odwiedzały nas kilkakrotnie dzieci z Miejskiego Przedszkola Samorządowego uczestniczące w projekcie z zakresu preorientacji zawodowej. Były to spotkania przybliżające zawód bibliotekarza. Miałyśmy możliwość zaprezentować naszą pracę zawodową, częściowo znaną już dzieciom, a także zwrócić ich uwagę na fakt, jak zmienia się (szczególnie w związku z rozwojem nowych technologii) zawód bibliotekarza i jego miejsce pracy – biblioteka.

Przedszkolaków zdziwiło bardzo, że w bibliotece można rozmawiać, a nawet głośno wyrażać swoją radość, szczególnie podczas zajęć edukacyjnych. To prawda, biblioteka już od dawna nie jest miejscem służącym wyłącznie do cichej pracy umysłowej. W bibliotekach dużo się dzieje. Mogły tego doświadczyć nasze suskie Przedszkolaki.

Na zdjęciu pani siedzi za ladą biblioteczną.
Pani pokazuje grupie dzieci książkę.
Pani wyjaśnia grupie dzieci jak korzystać z katalogu. Wskazuje na skrzynki katalogowe.
Grupa dzieci siedzi na dywanie, tyłem do obiektywu. Pani czyta książkę o przygodach Franklina.
Kilkoro dzieci siedzi na dywanie i ogląda książeczki.
Pani pokazuje grupie dzieci książeczkę ręcznie robioną na temat wiosny.
Dzieci wykonują ćwiczenia gimnastyczne.
Zabawa z chustą.
Grupa dzieci stoi przed ladą biblioteczną. Pani bibliotekarka pokazuje dzieciom książkę i wyjaśnia zasady wypożyczania książek.
Dzieci siedzą na dywanie, tyłem do obiektywu. Przed dziećmi siedzi pani, która czyta książkę.
Dzieci uczestniczą w quizie na temat zawodu bibliotekarza.
Dzieci zwiedzają magazyn biblioteki.
Zabawa w zgadywanki z postaciami z bajek.
Zabawa w pociąg.
Dzieci oglądają ilustracje do książeczki.

 

W pierwszy dzień wiosny (21.03.2019) odbyły się w naszej Filii zajęcia dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Suchej Beskidzkiej. Tematem spotkania była „duża i mała” Ojczyzna, ze szczególnym uwzględnieniem piękna ojczystej przyrody i rodzimej tradycji.

 

Marzanny.
Dzieci siedzą tyłem do obiektywu. Pani prezentuje temat zajęć. W tle rysunek przedstawiający mapę Polski.
Pani pokazuje dzieciom regionalne dzwonki. W tle strój góralski, haligonka.
Pani wyświetla dzieciom film o przyrodzie Babiogórskiego Parku Narodowego.
Dzieci biorą udział w quizie.
Pani gra na heligonce - tradycyjnym instrumencie.
Dziecko próbuje grać na heligonce.
Dziecko z heligonką.
Dzieci stoją tyłem do obiektywu, niektóre trzymają w rękach marzanny.

 

W dniach 11, 12, 13 marca 2019 r. nasza Filia uczestniczyła w II Powiatowym Festiwalu Nauki. Organizatorem Festiwalu było Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej, a rolę Gospodarza pełnił Zespół Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej. Istotą tego wyjątkowego wydarzenia było przedstawienie oferty edukacyjnej szkół ponadgimnazjalnych/ponadpodstawowych uczniom klas trzecich gimnazjum oraz klas ósmych szkół podstawowych.

Obecność naszej Filii na Festiwalu pozwoliła zaprezentować uczniom i nauczycielom: publikacje związane z rozwojem zainteresowań, wyborem zawodu, planowaniem kariery, a także nowoczesne narzędzia edukacyjne (mobilne aplikacje edukacyjne wykorzystujące rzeczywistość AR, roboty LOFI) oraz propozycje zajęć edukacyjnych.

Podziwiałyśmy bogactwo ofert edukacyjnych szkół powiatu suskiego, liczne talenty i energię młodych ludzi.

Więcej informacji, fotorelacja na stronie Organizatora: festiwal-nauki.pl

 

Dwie panie Bibliotekarki stoją obok stolików, na których znajdują się książki i ulotki. Obok stoi baner Poznawaj z książką.
Uczniowie stoją tyłem do obiektywu i słuchają pani, która przedstawia im ofertę biblioteki.
Obok stoiska z książkami stoi pani, która zaprasza ucznia do skorzystania z oferty biblioteki.
Widok na halę sportową, na której odbywa się festiwal.
Stoisko biblioteki. Obok stoi pani bibliotekarka, która proponuje uczniom książkę.
Pani bibliotekarka proponuje uczniom książkę. Obok stoisko z ofertą biblioteki.

 

W lutym 2019 r. nasza Filia promowała czytelnictwo wsród najmłodszych. Za punkt wyjścia do rozmów z dziećmi o bibliotece, książce i czytaniu posłużyła nam przygoda Franklina: "Franklin i książka z biblioteki". Dzieci z dużym zainteresowaniem śledziły losy książki wypożyczonej przez Franklina. Następnie zwiedzały bibliotekę, oglądały wystawę książek dla dzieci. Najmłodszym bardzo podobały się ilustracje z rozszerzoną rzeczywistością (AR) w książce "Mały Książe".

 

Dzieci siedzą tyłem do obiektywu. Przed dziećmi siedzi pani, która opowiada dzieciom o Franklinie.
Dzieci aktywnie uczestniczą w quizie.
Pani pokazuje dzieciom ilustracje książki przez aplikację telefonu.

 

Już niedługo obudzą się zimowe śpiochy, a niektóre z nich już się obudziły…

Zwierzęta, które zasypiają na okres zimowy, były wdzięcznym tematem zajęć dla dzieci z klas I-III, zorganizowanych w naszej Bibliotece. Dzięki współpracy z Babiogórskim Parkiem Narodowym, wykorzystując pomoce przygotowane przez pracowników Parku (film, wystawa, gra memory) oraz własne, mogłyśmy przybliżyć uczniom babiogórską faunę. Było ciekawie, radośnie, a nawet trochę naukowo. Dzieci poznały rodzaje zimowego snu i legowiska zwierząt.

 

Dzieci siedzą tyłem do obiektywu i słuchają Pani, która opowiada o zwierzętach.
Dzieci biorą udział w zabawie z kartkami koloru pomarańczowego i zielonego.
Na odwrocie rozłożonych kartek znajdują się zwierzęta. Gra polega na odnajdowaniu par takich samych zwierząt.
Panie pokazują dzieciom książkę.
Na dywanie rozłożone są kartki. Pani wyjaśnia dzieciom zasady gry.
Pani pokazuje dzieciom siedzącym na dywanie zawieszone na ścianie plansze ze zwierzętami.
Pani pokazuje dzieciom obrazki ze zwierzętami.
Dzieci dopasowują zwierzęta do ich legowisk.
Dzieci pochylają się nad kartką z narysowanymi legowiskami zwierząt.
Dzieci dopasowują zwierzęta do ich legowisk.
Pani opowiada dzieciom o bibliotece i książkach.
Zabawa w grę Memory. Dzieci szukają par zwierząt.

 

W pierwszym semestrze bieżącego roku szkolnego - od listopada do grudnia 2018 roku - odbyło się w naszej Filii wiele zajęć dla dzieci, tematycznie związanych z Polską, jej historią oraz bogactwem przyrodniczym i kulturowym, które w szczególny sposób nawiązywały do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Były to także spotkania z książką i biblioteką. Wiele emocji dostarczyły dzieciom zabawy z chustą animacyjną - nieodłączny element zajęć, wyzwalający wiele emocji, szczególnie u najmłodszych uczestników zajęć.

 

Dzieci oglądają książki rozłożone na stolikach.
Dzieci bawią się kolorową chustą animacyjną.
Zabawy z chustą animacyjną.
Pani przybija kolorowe pieczątki.
Dzieci siedzą na dywanie i oglądają animację o Polsce.
Dzieci siedzą na dywanie i słuchają Pani.
Dzieci aktywnie uczestniczą w zajęciach, zgłaszając chęć odpowiedzi.
Pani przybija kolorowe pieczątki.
Dzieci oglądają książki rozłożone na stolikach.
Pani pokazuje dzieciom półkę z cennymi książkami.
Dzieci oglądają książkę.
Dzieci zwiedzają magazyn Biblioteki.

 

W pierwszym semestrze bieżącego roku szkolnego 2018/2019 młodzież szkół powiatu suskiego wzięła licznie udział w organizowanych przez naszą Filię zajęciach z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczestnikom zajęć zaprezentowałyśmy wystawę publikacji z naszych zbiorów, upamiętniającą ważne osoby i wydarzenia z historii Polski po odzyskaniu niepodległości - z lat 1918-2018. Uczniowie mieli również okazję uczestniczyć w quizie historycznym, grać w gry planszowe o tematyce historycznej, a także obejrzeć filmy dokumentalne Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Wystawa książek i czasopism z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
Uczniowie oglądają wystawę.
Uczniowie oglądają książki z wystawy.
Panie przedstawiają uczniom tematykę zajęć.
Pani wyjaśnia uczniom zasady gry.
Uczniowie siedzą tyłem do obiektywu i słuchają prezentacji.
Uczniowie biorą udział w grze.
Uczniowie uczestniczą w zajęciach.
Uczniowie uczestniczą w przygotowanej grze.

 

W pierwszym semestrze roku szkolnego 2018/2019 pracownicy naszej Filii realizowali cykl zajęć dla młodzieży z zakresu doradztwa zawodowego. Miałyśmy przyjemność zaprezentować wykonywane przez nas zawody: bibliotekarza oraz brokera informacji, a przy tej okazji poruszyć ważne zagadnienia służące edukacji informacyjnej młodego pokolenia.

Młodzież mogła zaglądnąć do każdego zakamarka naszej Biblioteki, zorientować się w ilości i rodzajach gromadzonych przez nas zbiorów, formach naszej działalności (bibliotecznej, informacyjnej i edukacyjnej), a także poznać warsztat i narzędzia pracy, którymi posługujemy się na co dzień, m.in. internetowe bazy i katalogi służące elektronicznemu opracowaniu zbiorów oraz wyszukiwaniu informacji.

Spotkania z młodzieżą były okazją do podjęcia istotnych tematów związanych z rolą informacji w życiu człowieka: dostępność i rodzaje źródeł informacji (zasoby tradycyjne i internetowe), efektywne wyszukiwanie, wiarygodność informacji. Zaproponowano uczniom przydatne w nauce bazy, aplikacje i programy internetowe (np. do tworzenia ciekawych prezentacji), a także ofertę zajęć Filii z zakresu edukacyjnego zastosowania nowych mediów.

Mamy nadzieję, że zajęcia nie tylko przybliżyły pracę współczesnych bibliotekarzy, ale także podniosły świadomość informacyjną młodych ludzi. Nauczycielom i opiekunom grup uczniów dziękujemy za współpracę.

 

Panie prezentują temat lekcji uczniom.
Uczniowie siedzą tyłem do obiektywu. Pani prezentuje różne źródła informacji.
Pani pokazuje uczniom magazyn Biblioteki.
Uczniowie przeglądają książki rozłożone na stolikach w czytelni.
Uczniowie zwiedzają pomieszczenia magazynu Biblioteki.
Uczniowie zwiedzają pomieszczenia Biblioteki.

 

Podczas tegorocznych ferii zimowych gościły u nas dzieci, które wzięły udział w oferowanych przez naszą Filię zajęciach z Robotami LOFI. Uczestnicy mieli okazję poznać zasady działania i możliwości sterowania Robotami LOFI, a także wziąć udział we wspólnej zabawie. Wiele radości sprawiły wyścigi samodzielnie zaprogramowanych robotów.

 

Troje dzieci programuje roboty.
Dzieci programują robota w aplikacji na tablecie.
Uczeń sprawdza steruje robotem w aplikacji na tablecie.

 

18 grudnia 2018 w Czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie miała miejsce wyjątkowa uroczystość wieńcząca 
ROK JUBILEUSZU ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI.
Okazją dla uczniów małopolskich szkół do spotkania się na płaszczyźnie poezji i śpiewu był finał Międzyfilialnego Konkursu Literackiego pt. „Ta, co nie zginęła”.

czytaj więcej

WYNIKI KONKURSU

REGULAMIN KONKURSU

 

W związku z jubileuszową rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie wraz z filiami: w Miechowie, Nowej Hucie, Proszowicach i Suchej Beskidzkiej zorganizowała Międzyfilialny Konkurs Literacki pt. „Ta, co nie zginęła”.

Konkurs adresowany był do uczniów klas 6 i 7 szkół podstawowych z Krakowa oraz powiatów: krakowskiego, miechowskiego, proszowickiego i suskiego. Uczestnicy mieli możliwość przygotowania poetyckiej wypowiedzi na temat patriotycznych wydarzeń związanych z historią Polski.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 30 listopada 2018. Spośród stu dwudziestu przesłanych prac z trzydziestu małopolskich szkół Jury wyłoniło laureatów:


I miejsce (ex aequo)

Marcak Agnieszka, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lachowicach
Murzańska Alicja, Szkoła Podstawowa nr 95 w Krakowie
Such Aleksandra, Szkoła Podstawowa nr 36 w Krakowie

II miejsce (ex aequo)

Banaś Julita, Szkoła Podstawowa nr 85 w Krakowie
Światczyński Jakub, Szkoła Podstawowa nr 1 w Proszowicach

III miejsce (ex aequo)

Argasińska Agnieszka, Szkoła Podstawowa nr 95 w Krakowie
Polkowski Maksymilian, Szkoła Podstawowa nr 1 w Proszowicach
Stasik Joanna, Zespół Szkół w Makowie Podhalańskim

Wyróżnienia otrzymali m. in.:

Cieślak Faustyna, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lachowicach
Jarosz Oliwier, Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchej Beskidzkiej
Mazur Kalina, Zespół Szkół w Makowie Podhalańskim
Nieckula Emilia, Filia Szkoły Podstawowej nr 2 w Suchej Beskidzkiej
Siwiec Magdalena, Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchej Beskidzkiej
Szczurek Nikodem, Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchej Beskidzkiej

 

Laureatom i wyróżnionym składamy gratulacje!!!

czytaj więcej

100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę były myślą przewodnią zajęć zorganizowanych w naszej Bibliotece w marcu i kwietniu 2018 r. Dzieci w wieku przedszkolnym miały okazję posłuchać legendy o początkach państwa polskiego, poznać dzieje oraz bogactwo przyrodnicze i kulturowe naszej Ojczyzny. Zdobytą wiedzę mogły utrwalić w trakcie zabaw. Zajęcia zakończył wspólny taniec do pieśni „Płynie Wisła, płynie”.

 

Dzieci siedzą na dywanie, zwrócone tyłem do obiektywu. Przed nim Pani opowiada o Polsce.
Pani prezentuje dzieciom walory krajobrazowe Polski. W tle mapa Polski.
Pani pokazuje dzieciom krainy geograficzne na mapie Polski.
Dzieci biorą udział w grze, w której mają odnaleźć symbole Polski.
Na stoliku rozłożone są karteczki z rysunkami przedstawiającymi symbole narodowe.
Dzieci szukają karteczek z symbolami narodowymi.

 

Praca biblioteki pedagogicznej była tematem wrześniowego spotkania zorganizowanego w naszej Filii dla słuchaczy Beskidzkiego Niepublicznego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Suchej Beskidzkiej. Oprócz nakreślenia podstaw prawnych, struktury organizacyjnej, działalności informacyjno-bibliograficznej oraz edukacyjnej bibliotek pedagogicznych, spotkanie stało się okazją, by przypomnieć dotychczasowe projekty wzbogacające pracę bibliotek pedagogicznych: Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej, Laboratorium Dydaktyki Cyfrowej i Małopolska Chmura Edukacyjna (projekt realizowany obecnie).

Warsztaty umożliwiły również wzajemną wymianę doświadczeń. Nauczyciele (uczestnicy zajęć) wyrazili własne oczekiwania w zakresie współpracy i wspomagania pracy dydaktyczno-wychowawczej szkoły przez bibliotekę pedagogiczną.

Z okazji rozpoczynającego się dzisiaj Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wszystkim Paniom i Panom bibliotekarzom życzymy, by prowadzone przez nich biblioteki szkolne były miejscem wyjątkowym i chętnie odwiedzanym przez uczniów i nauczycieli.

 

Pani bibliotekarka prezentuje uczestnikom temat zajęć

 

Aby uczcić tegoroczne Małopolskie Dni Rodziny (12-20 maja 2018) nasza Filia zaproponowała rodzicom chwilę relaksu z dobrą książką w specjalnie zorganizowanej na tę okoliczność Biblio-kafejce, która była wspólnym przedsięwzięciem naszej Filii oraz Biblioteki Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej.

Rodzice mieli okazję obejrzeć wiele ciekawych i wartościowych książek pomocnych w kształtowaniu dobrych relacji w rodzinie i wychowaniu dzieci - zobacz spis literatury. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również nasze biblio-mufiny.

Dziękujemy Dyrekcji oraz nauczycielom bibliotekarzom Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej za serdeczne przyjęcie i pomoc w zorganizowaniu Biblio-kafejki Rodzica.

 

Plakat reklamujący Bibliokafejkę.
Wystawa książek i czasopism Biblioteki Pedagogicznej w bibliotece Szkoły Podstawowej w Suchej Beskidzkiej.
Kilka osób ogląda książki z wystawy.
Talerz z bibliomufinami czyli ciastem i kolorowymi karteczkami z cytatami.
materiały promocyjne Biblioteki.

 

W trosce o edukację na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego pracownicy naszej Biblioteki wzięli udział w warsztatach „Edukacja dla przyrody pogranicza” (5-6 kwietnia 2018 r.) zorganizowanych przez Babiogórski Park Narodowy przy współpracy z CHKO Horna Orava. Poznane propozycje zabaw, gier, zadań oraz aktywności wykorzystujących przyrodę jako darmową i atrakcyjną pomoc dydaktyczną stały się dla nas inspiracją do zorganizowania licznych zajęć dla uczniów w siedzibie Biblioteki. Młodzi ludzie obejrzeli film promujący babiogórską przyrodę oraz uczestniczyli w grach i zabawach wykorzystujących leśne rekwizyty. Poznali sześć stopni pedagogicznej dojrzałości środowiskowej, u podstaw której leży kontakt z przyrodą i radość z obecności w niej.

Zachęcamy nauczycieli do skorzystania z dostępnej w naszych zbiorach publikacji, która powstała w ramach projektu: „Edukacja dla przyrody pogranicza - propozycje zajęć edukacyjnych” oprac. Magdalena Frączek.

 

Uczniowie trzymają w rękach leśne rekwizyty.
Na półeczkach przygotowane są leśne rekwizyty wykorzystane na zajęciach.

 

Media społecznościowe są stałym elementem życia młodych ludzi, dlatego warto uświadamiać dzieciom i młodzieży plusy i minusy nowoczesnych narzędzi komunikacji społecznej.

W marcu i kwietniu 2018 roku w naszej Bibliotece odbył się cykl zajęć poświęconych bezpieczeństwu w internecie. Uczniowie poznali rodzaje zagrożeń internetowych (heiting, sexting, cyberbullying, hakerstwo) oraz sposoby mądrego i bezpiecznego korzystania z mediów społecznościowych.

 

Pani wyświetla przez projektor film o bezpiecznym korzystaniu z Internetu.
Pani prezentuje uczniom zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.
Pani zapisuje na tablicy plusy i minusy nowoczesnych narzędzi.
Uczniowie zapisują na tablicy plusy i minusy nowoczesnych narzędzi.
Plusy i minusy nowoczesnych narzędzi.
Uczniowie oglądają film o bezpiecznym korzystaniu z internetu.
Pani wprowadza w tematykę zajęć o bezpiecznym korzystaniu z mediów.
Uczniowie oglądają film pt.

 

W lutym i marcu 2018 r. odbyły się w naszej Filii różnorodne zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym o tematyce przyrodniczej połączone z czytaniem, oglądaniem bajki, fragmentów filmu, aktywnością plastyczną (malowaniem) i zabawą w kodowanie.

 

Dzieci siedzą na dywanie, zwrócone tyłem do obiektywu. Przed dziećmi siedzi pani i czyta książkę.
Dzieci oglądają bajkę.
Dziecko przy pomocy Pani ogląda aplikację na tablecie.
Pani pokazuje działanie aplikacji na tablecie.
Pani objaśnia dzieciom zasady poruszania się na planszy za pomocą strzałek.
Dzieci programują za pomocą strzałek drogę na planszy.
Dzieci używają kolorowych strzałek do wyznaczenia drogi do celu.
Uczniowie wyznaczają drogę za pomocą strzałek.
Pani sprawdza poprawność ustawienia strzałek.
Uczeń programuje drogę za pomocą strzałek.
Pani pokazuje uczniom możliwości programowania przy użyciu aplikacji na tablecie.
Pani pokazuje dzieciom zasady programowania w aplikacji Scratch Junior.
Uczniowie oglądają film przyrodniczy.
Pani prezentuje dzieciom przyrodę Babiogórskiego Parku..

 

W dniach 14-16 marca 2018 roku nasza Filia miała zaszczyt uczestniczyć w I edycji Powiatowego Festiwalu Nauki w Suchej Beskidzkiej. Jego ideą była inicjatywa współpracy: środowiska samorządowego, liderów biznesowych oraz instytucji i organizacji działających na rzecz oświaty. Festiwal promował oferty edukacyjne szkół ponadgimnazjalnych powiatu suskiego, naukę, przedsiębiorczość i zrównoważony rozwój w społecznościach lokalnych we współpracy z władzami samorządowymi.

Szanowni Prelegenci Festiwalu podkreślili m.in. znaczenie nowoczesnych technologii w edukacji,  konieczność łączenia teorii z praktyką oraz rolę pracodawców w kształceniu dla rynku pracy.

Obecność na Festiwalu pozwoliła nam zaprezentować działalność Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie - Filii w Suchej Beskidzkiej, która odpowiada na aktualne potrzeby środowiska edukacyjnego. Myślą przewodnią naszego stoiska było zaproszenie: Poznawaj świat z książką… i nowymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi.

Spotkania ze społecznością szkół oraz pracownikami instytucji i firm wspierających edukację były dla nas szczególną okazją do wymiany doświadczeń i szukania nowych form współpracy. Bogate stoiska reprezentujące szkoły i instytucje powiatu suskiego wzbudziły nasz podziw nad różnorodnością i ogromem pracy uczniów, nauczycieli oraz innych osób mających nieoceniony wkład w edukację i rozwój zainteresowań młodego pokolenia.

Dziękujemy Organizatorowi Powiatowego Festiwalu Nauki - Starostwu Powiatowemu w Suchej Beskidzkiej oraz Gospodarzowi tegorocznej edycji Festiwalu - Zespołowi Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej za możliwość uczestniczenia w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Podziękowania składamy również Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie za udzielone nam wsparcie.

 

Stanowisko Filii w Suchej Beskidzkiej na Powiatowym Festiwalu. W tle baner Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie.
Panie stoją obok stolików, na których ułożone są książki i czasopisma. W tle baner PBW w Krakowie.
Dwie panie stoją przed stoiskiem z książkami.
Obok stolika z książkami stoi pani, która pokazuje książkę uczennicy.
Obok stolika z książkami stoją uczniowie, którzy oglądają książki.
Trzy osoby stoją obok stoiska z książkami.
Pani pokazuje aplikację na tablecie, w tel stoisko z książkami.
Pani pokazuje sposób sterowania robotem za pomocą aplikacji w tablecie.
Sterowanie robotem przez aplikację w tablecie.
Uczniowie siedzą tyłem do obiektywu, słuchają wykładu.
Stoiska szkół z powiatu suskiego.

 

Podczas zimowych ferii (12.02 - 23.02.2018) gościliśmy nauczycieli ze szkół powiatu suskiego, którzy wzięli udział w warsztatach z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych.

W trakcie zajęć uczestnicy zapoznali się z zasadami działania aplikacji Story Jumper, która umożliwia tworzenie książeczki elektronicznej z efektem przewracania stron, tworzyli prezentacje w programie Prezi, a także nabyli umiejętność opracowania i edycji infografiki, wykorzystując narzędzia jakie oferuje Piktochart.

Ponadto, nauczyciele poznali możliwości zastosowania aplikacji edukacyjnych (Kahoot, Anatomy 4D, Quiver, Elements 4D, Gniezno 4D) w pracy dydaktycznej oraz tworzyli strony internetowe w oparciu o System Zarządzania Treścią Wordpress.

 

Troje nauczycieli pracuje na komputerach. Obok stoi pani prowadząca szkolenie.
Nauczyciele pracują na komputerach, obok stoi pani prowadząca szkolenie.

 

W listopadzie i grudniu 2017 roku odbyły się w naszej Bibliotece liczne zajęcia na temat historii pisma. Uczniowie mogli zorientować się w poszczególnych etapach rozwoju pisma (pismo piktograficzne, demotyczne, klinowe, ideograficzne, alfabetyczne), a także w różnych sposobach jego utrwalania na przestrzeni dziejów. Mieli też okazję podjąć własną aktywność tworząc i dekodując proste komunikaty, co okazało się bardzo ciekawe i sprawiło wiele radości.

 

Uczniowie uczestniczą w zajęciach z Historii pisma.
Uczniowie siedzą tyłem do obiektywu. Jeden z uczniów pisze na tablicy.
Uczniowie piszą na tablicy z gliny.
Uczniowie układają zdanie za pomocą emotikonek.
Uczniowie pochylają się nad kartką z alfabetem chińskim.

 

W naszej Bibliotece organizujemy warsztaty z zakresu TIK dla nauczycieli oraz zajęcia komputerowe dla uczniów. W listopadzie i grudniu 2017 roku uczestnicy zajęć doskonalili swoje umiejętności w obsłudze programów: Word, Power Point, Paint, Pixlr, Kizoa, a także tworzeniu ciekawych prezentacji (Prezi) oraz w programowaniu (Scratch).

 

Zajęcia komputerowe z uczniami. Dwoje uczniów pracuje na komputerach, obok stoi pani, która tłumaczy zasady działania aplikacji.
Nauczyciele pracują na komputerach, obok stoi pani, która wyjaśnia działanie aplikacji.

 

Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2017 roku gościliśmy dzieci z pobliskiego przedszkola. Zorganizowane zajęcia przybliżyły najmłodszym piękno naszej Ojczyzny.

Dzieci obejrzały film o polskich symbolach narodowych (oprac. przez Instytut Pamięci Narodowej). Poznały legendę o początkach Polski, symbolikę flagi, godła, a także historię hymnu narodowego. Podziwiały piękno i bogactwo naszej Ojczyzny zapoznając się z mapą Polski (wykonaną ręcznie specjalnie na tę okazję). Dzieciom przybliżono również tradycję Małej Ojczyzny - Małopolski. Zajęcia zakończył wspólny taniec do pieśni "Płynie Wisła, płynie".

 

Pani wskazuje miejsce na mapie Polski.
Narysowana mapa Polski.

 

W październiku 2017 r. uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wzięli udział w zorganizowanych w naszej Bibliotece zajęciach przybliżających wybrane biblioteki tradycyjne i cyfrowe.

Zajęcia dotyczyły wyszukiwania informacji w katalogach bibliotek tradycyjnych i cyfrowych oraz bazach z zakresu nauk przyrodniczych. Uczniowie zapoznali się katalogiem komputerowym Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie, czytelnią on-line oraz wybranymi bibliotekami cyfrowymi i bazami służącymi edukacji. Zapraszamy nauczycieli i uczniów do skorzystania z naszych zajęć.

 

Pani wyjaśnia uczniom temat zajęć.
Uczniowie pracują w grupie, obok stoi pani, która przydziela zadania. W tle monitory komputerów.

 

We wrześniu 2017 roku pracownicy naszej Biblioteki opracowali wystawę poświęconą życiu i twórczości Stanisława Wyspiańskiego (spis publikacji). Stała się ona również istotnym elementem zajęć dla młodzieży, które odbyły się 29 września br. w naszej Filii. Gościliśmy nauczycieli i uczniów z Zespołu Szkół im. Walerego Goetla, a także ich koleżanki i kolegów z zaprzyjaźnionej szkoły w Niemczech, którzy przybyli do nas w ramach projektu uczniowskiej wymiany. Podczas zajęć uczniowie mieli za zadanie - w oparciu o publikacje udostępnione na wystawie, a także media elektroniczne - krótko i ciekawie zaprezentować postać i twórczość Artysty posługując się językiem angielskim. Przygotowali również inscenizacje wybranych fragmentów z „Wesela” w języku polskim i niemieckim.

Spotkanie nawiązywało również do tegorocznej edycji Narodowego Czytania.

 

Zajęcia z uczniami.
Pan i pani w strojach krakowskich siedzą tyłem do obiektywu.

 

W roku szkolnym 2017/2018 nadal wspieramy Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. We wrześniu odbyły się u nas kolejne zajęcia dla młodzieży, podczas których promujemy wartościową literaturę i zachęcamy do czytania.

 

Uczniowie siedzą tyłem do obiektywu. Przed uczniami stoi pani i omawia prezentację wyświetloną na ścianie..
Przed uczniami stoi pani i omawia temat zajęć.

 

W miesiącach maju i czerwcu 2017 roku odbyły się w naszej Bibliotece zajęcia na temat: Prawo autorskie w Internecie. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z podstawową terminologią z zakresu prawa autorskiego. Poznali znaczenie terminów: autor, utwór, dozwolony użytek osobisty, edukacyjny, domena publiczna, licencje Creative Commons oraz legalne źródła informacji.

Zapraszamy do skorzystania z naszych zajęć w nowym roku szkolnym.

 

Uczniowie siedzą tyłem do obiektywu. Przed uczniami stoi pani, która wprowadza w temat zajęć.
Pani omawia i wyświetla prezentację przez projektor.

 

W dniach 8-9 czerwca 2017 r. odbyło się II Nowe Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych zorganizowane przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Krakowie. Tematem konferencji była: „Rola biblioteki pedagogicznej w upowszechnianiu nowych technologii w edukacji”.

czytaj więcej

 

Wykład w czytelni dla nauczycieli bibliotekarzy podczas II Nowego Ogólnopolskiego Forum Bibliotek Pedagogicznych.
Wykład podczas II Nowego Ogólnopolskiego Forum Bibliotek Pedagogicznych.
Tablice II Nowego Ogólnopolskiego Forum Bibliotek Pedagogicznych.
Prezentacja Magicznego Dywanu.
Prezentacja Magicznego Dywanu, wokół przygląda się kilka osób.
Kilka osób korzysta z funkcji Magicznego Dywanu.

 

W dniach 29.05 - 02.06.2017 r. w ramach Małopolskiego Festiwalu Programowania odbyły się w naszej Bibliotece zajęcia dla dzieci pt. "Scratch – nauka programowania przez zabawę". Podczas zajęć uczniowie poznali interfejs programu Scratch oraz podstawowe polecenia umożliwiające sterowanie bohaterami. Uczniowie mieli możliwość stworzenia własnej gry, w której za pomocą prostych poleceń mogli programować zachowania wybranych przez siebie bohaterów.

Z kolei w ramach zajęć "Kodowanie z Angry Birds i Minecraft" dzieci korzystały z interaktywnych kursów dostępnych na platformie code.org. Wraz z bohaterami popularnych gier Angry Birds i Minecraft mogli rozwijać swoje zainteresowania związane z kodowaniem.

 

Uczniowie pracują na komputerach, obok stoi pani, która wyjaśnia działanie programu.
Pięcioro uczniów pracuje na komputerach, obok pani wyjaśnia działanie aplikacji.
Uczniowie pracują na komputerach, pani pokazuje zasady działania przy pomocy projektora.
Pani objaśnia uczniom zasady działania aplikacji.
Pani pomaga uczniowi wyjaśniając zasady działania programu.
Uczniowie pracują na komputerach, programując gry.
Uczniowie programują swoje gry.
Uczniowie tworzą własne gry.
Uczniowie pracują na komputerach.

 

Od dnia 24 maja 2017 r. dzięki życzliwości Dyrekcji i Pracowników Babiogórskiego Parku Narodowego, kolejny raz gościmy w naszej bibliotece wystawę, tym razem poświęconą rezerwatowi biosfery Babiej Góry. Wystawie towarzyszyły również zajęcia zorganizowane dla uczniów szkoły podstawowej.

W czerwcu pracownicy naszej Biblioteki w oparciu o publikacje Babiogórskiego Parku Narodowego, zorganizowali zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym na temat zwierząt zamieszkujących obszar Babiej Góry. Zajęcia uatrakcyjniły elementy babiogórskiego folkloru. Dzieci były zachwycone dźwiękami unikalnego instrumentu muzycznego, jakim jest heligonka.

 

Pani rozdaje kolorowe pieczątki dzieciom. W tle plansze z roślinami i zwierzętami Babiogórskiego Parku Narodowego.
Pani wyświetla dzieciom film o przyrodzie.
Pani gra dzieciom na heligonce.
Pani gra na heligonce, wokół stoją dzieci.
Pani wyświetla dzieciom film przyrodniczy.
Pani gra na heligonce, obok stoją i siedzą dzieci.

 

W dniach 29-30 marca 2017 r. w Suchej Beskidzkiej odbyła się III Konferencja Naukowa z cyklu „Człowiek w świecie informacji” pt. „BEZPIECZEŃSTWO INFORMACYJNE”zorganizowana przez: Instytut Bezpieczeństwa i Edukacji Obywatelskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej, Zespół Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej. Podczas konferencji uczestnicy zapoznali się z wystawami przygotowanymi przez Filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Suchej Beskidzkiej, przy wsparciu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie:

· 29-30 marca „Społeczeństwo informacyjne”, Sala Rycerska, Zamek w Suchej Beskidzkiej (ul. Zamkowa 1), 

· 30 marca „Społeczeństwo informacyjne a edukacja”, Mediateka, Zespół Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej (ul. Kościelna 5).

Dziękujemy Organizatorom Konferencji za możliwość towarzyszenia w tym ważnym wydarzeniu związanym z problematyką bezpieczeństwa informacyjnego oraz Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie za wsparcie merytoryczne i udostępnienie zbiorów.

 

Gablota z książkami pochodzącymi z Filii w Suchej Beskidzkiej.
Gabloty z wybranymi zbiorami biblioteki.
Materiały reklamowe i zestawienie zbiorów zaprezentowanych na wystawie.
Kilka osób ogląda wystawę zbiorów bibliotecznych.
Kilka osób ogląda wystawę książek w gablotach.
Gabloty z wystawą zbiorów bibliotecznych.

 

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok