Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Wydarzenia - Biblioteka Pedagogiczna w Suchej Beskidzkiej
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Suchej Beskidzkiej
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Logo PBW w Krakowie.
Logo Małopolski.
33 874 24 04
Godziny otwarcia: pn., wt., czw., pt. 8.00-17.00; śr. 8.00-15.00
Lipiec, sierpień 2024: pn., czw. 10.00-17.00; pn., śr., pt. 8.00-15.00
Filia w Suchej Beskidzkiej
filia.sucha@pbw.edu.pl
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 8.00-17.00; środa: 8.00-15.00
Slide
Logo PBW w Krakowie
Logo Małopolski
Tel.: 33 874 24 04 e-mail: filia.sucha@pbw.edu.pl
Filia w Suchej Beskidzkiej

Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2025/2026

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło główne kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2025/2026.

Wśród kierunków MEN na nadchodzący rok szkolny znalazły się:

  1. Kształtowanie myślenia analitycznego poprzez interdyscyplinarne podejście do nauczania przedmiotów przyrodniczych i ścisłych oraz rozwijanie umiejętności matematycznych w kształceniu ogólnym.
  2. Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej – kształtowanie postaw patriotycznych, społecznych i obywatelskich, odpowiedzialności za region i ojczyznę, dbałości o bezpieczeństwo własne i innych.
  3. Promocja zdrowego trybu życia w szkole – kształtowanie postaw i zachowań prozdrowotnych, wspieranie aktywności fizycznej uczniów.
  4. Profilaktyka przemocy rówieśniczej, zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, wsparcie w kryzysach psychicznych, profilaktyka uzależnień.
  5. Promowanie higieny cyfrowej i bezpiecznego poruszania się w sieci, rozwijanie umiejętności krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie, poprawne metodycznie wykorzystywanie przez nauczycieli nowoczesnych technologii, w szczególności opartych na sztucznej inteligencji oraz korzystanie z zasobów Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej.
  6. Promocja kształcenia zawodowego w szkołach podstawowych oraz w środowisku pracodawców, wzmocnienie roli doradztwa zawodowego.
  7. Rozwijanie zainteresowania kulturą i językiem polskim wśród Polonii, nauczanie języka polskiego w środowiskach polonijnych.
  8. Wspieranie aktywności poznawczej i poczucia sprawczości ucznia poprzez promowanie oceniania kształtującego i metod aktywizujących w dydaktyce.

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.  

 

Kilka książek i białe kwiaty oraz napis Biblioteka Lubię tu być, hasło Tygodnia bibliotek w 2025 roku.

Spotkania z ciekawą książką - wystawy z okazji Tygodnia Bibliotek 2025

Serdecznie zapraszamy na Spotkania z ciekawą książką. Wystawy, które przygotowaliśmy, to doskonała okazja aby odkryć nowe tytuły książek w zbiorach naszej Biblioteki oraz znaleźć ciekawe pomysły na aktywne i wartościowe spędzanie wolnego czasu.

Potęga zabawy – wystawa dla rodziców, nauczycieli i terapeutów.
Zachęcamy do zapoznania się z książkami, które pokazują, jak ważna i rozwijająca może być zabawa – zarówno w domu, jak i w przedszkolu, czy szkole. Znaleźć w nich można inspirujące propozycje gier, zabaw ruchowych, kreatywnych działań plastycznych i pomysłów na wspólne spędzanie czasu.

Literackie perełki – wystawa dla dzieci i młodzieży.
Prezentujemy wyjątkowe książki pełne przygód, emocji i niezwykłych bohaterów! Ta wystawa to prawdziwa uczta dla młodych czytelników – zarówno tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z literaturą, jak i tych, którzy szukają nowych, wartościowych tytułów.

Kierunek zdrowie – wystawa dla wszystkich.
Zdrowie to skarb! Proponujemy tutaj książki poświęcone zdrowemu stylowi życia, dobremu samopoczuciu, aktywności fizycznej oraz odżywianiu – idealne dla każdego, kto chce zadbać o siebie i bliskich.

Witaj przygodo! – wystawa książek podróżniczych.
Dla wszystkich miłośników dalekich wypraw i małych eskapad – książki, które przeniosą w najdalsze zakątki świata, zainspirują do planowania wycieczek i pomogą odkryć piękno otaczającego nas świata.

Wszystkie książki prezentowane na wystawach pochodzą ze zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie Filii w Suchej Beskidzkiej.
Wystawy można zobaczyć do końca maja w godzinach otwarcia biblioteki.


Niech książka stanie się początkiem wspaniałej przygody!

Plakat TB 2025

Bibliotekarz na czasie - sieć współpracy i samokształcenia dla nauczycieli bibliotekarzy

Serdecznie zapraszamy nauczycieli bibliotekarzy szkół powiatu suskiego na spotkanie w ramach sieci współpracy i samokształcenia pt. Bibliotekarz na czasie.

W programie spotkania m. in. prezentacja atrakcyjnych form i metod promowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Termin: 7 kwietnia 2025 r. (poniedziałek), godz. 15:00.

Miejsce: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Suchej Beskidzkiej, ul. Adama Mickiewicza 23A, 34-200 Sucha Beskidzka

Udział: bezpłatny. Uczestnicy otrzymają zaświadczenia.

 

Zgłoszenia:

  • osobiście
  • 33 874 24 04
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy!

 

Grafika poglądowa przedstawiająca komputer oraz napis Canva dla nauczycieli.

Canva dla nauczycieli - warsztaty online

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie Filia w Suchej Beskidzkiej
zaprasza na bezpłatne warsztaty dla nauczycieli

Canva dla nauczycieli

Krótki opis warsztatów: Tworzenie dokumentów użytkowych (m.in. zaproszeń, dyplomów) oraz filmów i animacji edukacyjnych.

Termin: 11 kwietnia 2025 r., godz. 15.30.

Adresaci: wszyscy zainteresowani nauczyciele.

Czas trwania: 90 min.

Forma: online (MS Teams).

Udział: bezpłatny, uczestnicy otrzymają zaświadczenia.

Zgłoszenia poprzez: FORMULARZ

Informacje:
PBW w Krakowie Filia w Suchej Beskidzkiej
tel. 33 874 24 04
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Grafika poglądowa przedstawiająca sylwetki ludzi oraz napis zabawy i ćwiczenia integrujące klasę szkolną.

Zabawy i ćwiczenia integrujące klasę szkolną - warsztaty online dla nauczycieli

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie Filia w Suchej Beskidzkiej
zaprasza na bezpłatne warsztaty online dla nauczycieli

Zabawy i ćwiczenia integrujące klasę szkolną

Krótki opis warsztatów: Metody służące integrowaniu klasy szkolnej oraz kształtowaniu postaw prospołecznych - wybór z najnowszej literatury pedagogicznej dostępnej w zbiorach Biblioteki.

Termin: 10.04.2025 r. (czwartek), godz. 15:30.

Adresaci: wszyscy zainteresowani nauczyciele.

Czas trwania: 90 min.

Forma: online (MS Teams).

Udział: bezpłatny, uczestnicy otrzymają zaświadczenia.

Zgłoszenia poprzez: FORMULARZ

Informacje:
PBW w Krakowie Filia w Suchej Beskidzkiej
tel. 33 874 24 04
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jak Bolesław Chrobry został królem Polski - zaproszenie na zajęcia edukacyjne

W 2025 roku świętujemy Tysiąclecie Królestwa Polskiego połączone z rocznicą koronacji Bolesława Chrobrego. Z tej okazji przygotowaliśmy zajęcia edukacyjne pt. „Jak Bolesław Chrobry został królem Polski” przeznaczone dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej.

Temat zajęć: "Jak Bolesław Chrobry został królem Polski".
Opis: Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się jak wyglądały rządy pierwszego króla Polski, co łączyło go z cesarzem Niemiec i dlaczego jego panowanie było tak przełomowe.
Poprzez zabawę i rywalizację dzieci poznają kluczowe wydarzenia z czasów Bolesława Chrobrego. Wezmą także udział w symbolicznej koronacji, odkryją tajemnice insygniów królewskich i sprawdzą, kto przejął królestwo po wielkim władcy.
Czas trwania: 45 min.
Adresaci: uczniowie kl. IV-VI szkoły podstawowej.
Zapisy:
tel. 33 874 24 04
maill: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Plakat przedstawiający profil króla Bolesława Chrobrego oraz zaproszenie na zajęcia edukacyjne pod tytułem Jak Bolesław Chrobry został królem Polski.

© 2025 pbwsucha.pl          Deklaracja dostępności          Polityka prywatności          Standardy ochrony małoletnich          Mapa strony