W pracy nauczyciela bibliotekarza nieocenione są: umiejętności artystyczne, kreatywność i pomysłowość, szczególnie przydatne w realizacji zadań związanych z tworzeniem materiałów do zajęć, wystaw, plakatów na uroczystości biblioteczne i inne. Przygotowane przez nauczyciela bibliotekarza materiały pełnią nie tylko funkcję dydaktyczną i informacyjną, ale również znacząco wpływają na wizerunek biblioteki.
Przygotowałyśmy dla Państwa przegląd aplikacji online do tworzenia grafiki, infografiki, plakatów, ulotek i kolaży. Wszystkie aplikacje wyposażone są w narzędzia, dzięki którym można wykonać materiały zarówno na potrzeby stron internetowych, jak również przeznaczone do wydruku.
Pierwsza aplikacja to edytor grafiki Pixlr. Aktualnie możemy korzystać z dwóch wersji: Pixlr X i Pixlr E. Aplikacje pozwalają na pobranie obrazu z własnego komputera lub z galerii zdjęć programu Pixlr, bądź też utworzenie z szablonu o przygotowanej rozdzielczości na potrzeby stron internetowych i mediów społecznościowych. Wykonaną grafikę można zapisać w formacie JPG, PNG (przezroczysty), WebP, bądź PXD (format Pixlr z aktywnymi warstwami). Obszar roboczy obu aplikacji został podzielony od lewej strony na: panel narzędzi, w którym mamy do dyspozycji różne funkcje umożliwiające edycję grafiki; część środkową - właściwy obszar edycji; po prawej stronie - panel warstw i historii. Aplikacje umożliwiają pracę na warstwach. Warstwy można porównać do przezroczystych arkuszy, ułożonych jeden na drugim. Na każdej warstwie można dodawać kolejną zawartość (np. obraz lub tekst). Każdą warstwę można edytować osobno i dowolnie przesuwać w obszarze roboczym aplikacji. Wszystkie warstwy utworzą jeden obraz. Edytor Pixlr X można wykorzystać do szybkiej edycji grafiki, czyli zmienić rozmiar, wykadrować, usunąć tło, użyć filtrów i nakładek, wstawić ramki, dokonać retuszu, dodać warstwę tekstu lub innego obrazu. Panel narzędzi drugiego programu Pixlr E przypomina popularne edytory, oprócz wyżej wymienionych już funkcji pierwszego edytora, posiada także rozbudowane narzędzia do selekcji, więcej filtrów i dostosowań.
Kolejna ciekawa aplikacja internetowa to PiZap. Program wymaga zalogowania się. Możemy w nim edytować zdjęcia lub utworzyć kolaż. Dostępny w aplikacji edytor zdjęć pozwala na pobranie obrazów zarówno z własnego komputera, jak również z mediów społecznościowych oraz wbudowanej galerii. Panel narzędzi wygląda bardzo atrakcyjnie i posiada wiele funkcji, m. in. możliwość wykonania szybkiej korekty: kolorowania, kadrowania, retuszu, dodania kolorowych naklejek, ramek oraz tekstu lub innych obrazów, a także wycinanie tła, pracę z filtrami i nakładkami. Na uwagę zasługuje też funkcja retuszu, dzięki której w bardzo prosty sposób można na zdjęciu poprawić makijaż lub zmienić kolor oczu. Program pozwala również tworzyć kolaże z gotowych szablonów. W wersji darmowej dostępnych jest kilkanaście różnych układów. Wystarczy tylko dodać zdjęcia.
Canva to kolejna aplikacja, w której praca sprawia dużą przyjemność. W wersji darmowej posiada bogatą bibliotekę gotowych szablonów (np. na bloga, do mediów społecznościowych) oraz obrazów, dźwięków i filmów. Zawiera zestaw narzędzi, za pomocą których można tworzyć m. in. plakaty, kolaże, pocztówki, ulotki, prezentacje, a nawet filmy. Po zalogowaniu możemy utworzyć projekt wybierając odpowiedni szablon, bądź tworząc zupełnie nowy, podając wielkość i szerokość projektu. Jeżeli chodzi o edytor, po lewej stronie umieszczony jest panel z narzędziami, które pozwalają m. in. na wybór lub zmianę szablonu, wstawienie filmu, zdjęcia, nagrania audio, tekstu lub grafiki wektorowej. Po prawej stronie znajduje się obszar roboczy naszego projektu. Do dyspozycji mamy wiele funkcji, takich jak możliwość użycia nakładek, filtrów, dostosowania kolorystyki obrazu, zmiany kroju, wielkości i koloru fontów. Swoje prace można pobrać w formacie PDF, PNG, JPG, MP4 i in. lub umieścić w mediach społecznościowych, bądź też udostępnić za pomocą linku lub e-maila.
Aplikacja Thinglink pozwala tworzyć interaktywne zdjęcia, panoramy 360o oraz filmy, które można umieszczać na stronie internetowej lub udostępnić na blogach, a także w mediach społecznościowych. Po zalogowaniu aplikacja umożliwia pobranie z dysku komputera zdjęcia, wideo lub panoramy. Zaimportowany plik graficzny lub wideo można w dowolnym miejscu oznaczyć za pomocą aktywnych punktów. Do każdego punktu można dodać interaktywną zawartość: linki do stron internetowych, zdjęcia i nagrania audio oraz tekst. Grafika lub wideo z niespodzianką w postaci multimedialnych dodatków znacząco podnosi wartość informacyjną oraz pozwala na interakcję z odbiorcą.
Służymy pomocą w korzystaniu z wyżej wymienionych narzędzi. Zainteresowanych nauczycieli zapraszamy do kontaktu mailowego
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .