Slide
33 874 24 04
Godziny otwarcia: pn., wt., czw., pt. 8.00-17.00; śr. 8.00-15.00
Filia w Suchej Beskidzkiej
filia.sucha@pbw.edu.pl
Slide
Tel.: 33 874 24 04 e-mail: filia.sucha@pbw.edu.pl
Filia w Suchej Beskidzkiej

Kreatywne narzędzia internetowe w pracy nauczyciela bibliotekarza i nie tylko... Cz. 2

Przedstawiamy Państwu kolejny zestaw ciekawych narzędzi internetowych, przydatnych w codziennej pracy nauczyciela.  

Quizy, gry, testy

Quizizz - darmowa platforma do tworzenia quizów, składającą się ze strony internetowej i aplikacji na urządzenia mobilne. Quizizz to niezwykle intuicyjne narzędzie pozwalające na tworzenie rozgrywek do 500 graczy. Tworząc grę, oprócz pytań testowych jedno- i wielokrotnego wyboru, mamy do dyspozycji również pytania otwarte i możliwość przeprowadzenia ewaluacji lekcji za pomocą głosowań. Możemy także określić czas na udzielenie odpowiedzi. Podobnie jak w innych aplikacjach tego typu, Quizizz posiada opcję importowania pytań z gier innych użytkowników. Możemy je wzbogacać o grafiki, które przesyłamy z własnego komputera lub wyszukujemy w sieci i umieszczamy w quizie za pomocą linku. Platforma zezwala także na ładowanie nagrań dźwiękowych, które niestety na chwilę obecną nie mogą być dłuższe niż 10 sekund. Rozgrywki możemy przeprowadzić na żywo lub aktywować na określony czas. Aplikacja generuje raporty do każdej przeprowadzonej gry.

Quiz.me - darmowe narzędzie, pozwalające na tworzenie gier w formie różnych rodzajów testów i quizów. Pytania możemy wzbogacić o grafiki (które przesyłamy z własnego komputera lub wyszukujemy w sieci i umieszczamy w quizie za pomocą linku). Do quizu możemy także dodawać filmy z serwisu YouTube o dowolnej długości lub wybrane fragmenty. Narzędzie generuje raporty do każdego quizu.

Google Formularze - jedno z najbardziej popularnych narzędzi do tworzenia ankiet. Edytując formularz mamy do dyspozycji wiele rodzajów pytań: jedno- i wielokrotnego wyboru, siatki pól wyboru, list rozwijanych, pytań otwartych (długie i krótkie odpowiedzi), pytań ze skalą oraz siatek jednokrotnego wyboru. Korzystając z tego narzędzia mamy możliwość dodawania do ankiety wybranych grafik i nagrań wideo (YouTube) z poziomu platformy. Google wprowadziło także opcję “testu”, dzięki której możliwe jest przypisanie wartości punktowych do każdego pytania.

Chmury wyrazów

Wordart - darmowe narzędzie do tworzenia chmur słów kluczowych. Edytować możemy: rozmiar, typ i kolor czcionki, sposób prezentacji wprowadzonych wyrazów (np. wertykalny, horyzontalny), tło oraz szybkość animacji. Wordart pozwala także na ustawianie kształtu chmury, dając bogaty wybór wielu form i figur. Gotowe prace można udostępniać innym za pośrednictwem mediów społecznościowych, linku lub poczty elektronicznej. Wordart pozwala, także na pobranie gotowych chmur wyrazowych w dwóch formatach: JPEG i PNG.

Word Cloud Generator - niezwykle proste narzędzie, ograniczone do podstawowych opcji edycji. Pozwala na edycję czcionki, ustawienie pochylenia tekstu oraz ilości wyrazów. Umożliwia pobieranie gotowych chmur wyrazów (jedynie w postaci owalu) w formacie SVG.

Bazy zdjęć

Pixabay - baza zdjęć, grafik wektorowych i ilustracji. Umożliwia darmowe ściąganie materiałów w formacie JPG bez konieczności rejestracji/logowania. Każda pozycja w serwisie udostępniania jest na konkretnej licencji, z którą należy się zapoznać przed jej pobraniem.

Wikimedia Commons - powołany przez fundację magazyn plików multimedialnych (grafik, ilustracji, zdjęć). Posiada zbiory pochodzące z domeny publicznej (dla których wygasły autorskie prawa majątkowe) oraz materiały udostępniane na licencjach Creative Commons. Wikimedia pozwala na ściąganie plików w formacie JPEG.

Freestocks - darmowy, anglojęzyczny bank zdjęć i ilustracji. Wszystkie przechowywane w tej bazie materiały można pobierać w formacie JPG i wykorzystywać w celach osobistych oraz komercyjnych. 

 

© 2023 pbwsucha.pl          Deklaracja dostępności          Polityka prywatności