Slide
33 874 24 04
Godziny otwarcia: pn., wt., czw., pt. 8.00-17.00; śr. 8.00-15.00
Filia w Suchej Beskidzkiej
filia.sucha@pbw.edu.pl
Slide
Tel.: 33 874 24 04 e-mail: filia.sucha@pbw.edu.pl
Filia w Suchej Beskidzkiej
2 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Literatura poświęcona najmłodszym odbiorcom stanowi źródło niezwykle cennych wartości. Za pośrednictwem bajek i baśni dzieci rozwijają zdolność odróżniania dobra i zła, kształtując w ten sposób swój „kręgosłup moralny”. Literatura dziecięca jest bogatym źródłem wiedzy, która pozwala dzieciom poznać otaczający świat i odkryć swoje zainteresowania. W końcu, bajki pisane są po to, żeby bawić, inspirować i rozwijać wyobraźnię młodego człowieka, przenosząc go w świat niezwykłych przygód i magii.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to święto, którego celem jest upowszechnianie literatury i grafiki dziecięcej oraz popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych. Święto zostało ustanowione przez IBBY w 1967 r. Co roku zmienia swoich gospodarzy. W tym roku plakat i list do „dzieci całego świata” został przygotowany pod patronatem słoweńskiej sekcji IBBY.

Data obchodów tego święta nie jest przypadkowa. Międzynarodowe święto książki dziecięcej obchodzimy w dniu urodzin jednego z najsłynniejszych baśniopisarzy na świecie: Hansa Christiana Andersena. „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka”, „Syrena”, „Księżniczka na ziarnku grochu” czy „Królowa śniegu”, to pozycje na stałe wpisane do kanonu literatury dziecięcej i uwielbiane przez najmłodszych Czytelników. Baśnie Andersena zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków i stanowiły inspirację dla późniejszych autorów książek dziecięcych, twórców filmowych i wytwórni filmów animowanych. W tym szczególnym dla książki dziecięcej dniu pragniemy zachęcić wszystkich rodziców i dzieci do wspólnego czytania baśni H. Ch. Andersena. Jeżeli nie posiadacie ich Państwo w swojej domowej biblioteczce, zachęcamy do skorzystania z polskich bibliotek cyfrowych: Polona i  „Wolne Lektury”, gdzie dostępne są teksty baśni.

 

© 2023 pbwsucha.pl          Deklaracja dostępności          Polityka prywatności