Slide
33 874 24 04
Godziny otwarcia: pn., wt., czw., pt. 8.00-17.00; śr. 8.00-15.00
Lipiec, sierpień 2024: pn., czw. 10.00-17.00; pn., śr., pt. 8.00-15.00
Filia w Suchej Beskidzkiej
filia.sucha@pbw.edu.pl
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 8.00-17.00; środa: 8.00-15.00
Slide
Tel.: 33 874 24 04 e-mail: filia.sucha@pbw.edu.pl
Filia w Suchej Beskidzkiej
Na biało czerwonym tle sylwetki patronów roku 2024

Patroni roku 2024

Sejm postanowił, że rok 2024 będzie miał następujących patronów: Marka Hłaskę, Arcybiskupa Antoniego Baraniaka, Romualda Traugutta, Wincentego Witosa, Kazimierza Wierzyńskiego, Melchiora Wańkowicza, Rodzinę Ulmów, Zygmunta Miłkowskiego, Polskich Olimpijczyków. Natomiast Senat podjął uchwały o ustanowieniu roku 2024 rokiem: Edukacji Ekonomicznej, Władysława Zamoyskiego, Witolda Gombrowicza oraz Czesława Miłosza.

 

W 2024 roku przypada 90. rocznica urodzin Marka Hłaski, wybitnego polskiego pisarza i scenarzysty. Wiele utworów Hłaski doczekało się ekranizacji, jak choćby “Baza ludzi umarłych” w reż. Czesława Petelskiego, czy “Pętla” w reż. Wojciecha Hasa. Jego książki były tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie oraz na japoński, koreański i hebrajski. 
„Piękny dwudziestoletni”. O legendzie Marka Hłaski - scenariusz zajęć

Melchior Wańkowicz to jeden z najwybitniejszych polskich dziennikarzy w historii, ojciec reportażu. Największe jego dzieło to trzytomowy reportaż „Bitwa o Monte Cassino”, opisujący epopeję żołnierzy korpusu gen. Władysława Andersa. Wańkowicz na własne oczy obserwował tę jedną z najbardziej krwawych bitew w historii polskiego oręża. W 2024 roku przypada 50. rocznica jego śmierci.
Sposób na nauczyciela. Na podstawie wspomnień Melchiora Wańkowicza - konspekt zajęć

W uchwale o ustanowieniu roku 2024 Rokiem Witolda Gombrowicza senatorowie podkreślają, że przypadająca w 2024 r. 120. rocznica urodzin pisarza stanowi doskonałą okazję do wzmocnienia potrzeby obecności jego dzieł i myśli w zbiorowej świadomości Polaków. Witold Gombrowicz (1904–1969) był jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy XX w. Rozgłos w kołach literackich przyniosła mu powieść „Ferdydurke”, opublikowana w 1937 r.
Scenariusze lekcji dotyczących dzieł Witolda Gombrowicza

Senatorowie wyróżnili także Czesława Miłosza w 20. rocznicę śmierci poety, prozaika, eseisty, historyka literatury, tłumacza, laureata Literackiej Nagrody Nobla. Wiersze Czesława Miłosza są intelektualne, a metafory, jakich używa - sugestywne. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce.
Czesław Miłosz o etyce i moralności - scenariusz lekcji

W 2024 roku obchodzić będziemy 130. rocznicę urodzin Kazimierza Wierzyńskiego, prozaika i poety. Był jednym z twórców grupy literackiej Skamander. W młodości działał w niepodległościowych Polskich Drużynach Strzeleckich, a potem w Legionie Wschodnim i Polskiej Organizacji Wojskowej. Debiutował w 1919 r. tomem wierszy “Wiosna i wino”.
Kazimierz Wierzyński - interpretacja wybranych wierszy

Z literackich patronów roku 2024 mamy jeszcze Zygmunta Miłkowskiego, znanego też pod pseudonimem Teodor Tomasz Jeż. Był pisarzem, politykiem, publicystą oraz pułkownikiem Powstania Styczniowego. W przyszłym roku obchodzić będziemy 200. rocznicę urodzin twórcy określonego przez posłów jako „żołnierza i pisarza, wytrwałego działacza niepodległościowego, twórcę idei obrony czynnej i skarbu narodowego”.
Zygmunt Miłkowski: Do spółobywateli

Romuald Traugutt - przywódca Powstania Styczniowego, wielki patriota, który oddał życie, walcząc o odzyskanie przez Polskę niepodległości. W 2024 r. przypada 160. Rocznica jego śmierci.
Romuald Traugutt. Symbol powstania styczniowego stracony przez Rosjan

Wincenty Witos - Patron Roku 2024 ustanowiony przez Sejm i Senat. Urodził się z 1874 r., co oznacza, że w przyszłym roku mija 150. rocznica tego wydarzenia. Był trzykrotnym premierem, wybitnym mężem stanu, działaczem samorządowym i przywódcą ruchu ludowego. W ustawie z 2017 r. Wincenty Witos został włączony w poczet Ojców Niepodległości RP.
Wincenty Witos - filmowy portret ojca niepodległej

Senatorowie przypominają, że w 2024 r. przypada 100. rocznica śmierci Władysława Zamoyskiego - działacza społecznego, fundatora Zakładów Kórnickich, członka założyciela Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Krakowie. 10 listopada 1933 r. „za wybitne zasługi dla kraju, pracę społeczną oraz wielką ofiarność” został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Ignacego Mościckiego Wielką Wstęgą Odrodzenia Polski.
Władysław hr. Zamoyski - Pan z Wielkopolski - władca Tatr (film)

Abp Antoni Baraniak, salezjanin, doktor prawa kanonicznego, przed II wojną światową był sekretarzem prymasa Polski kard. Augusta Hlonda, jeden z najbardziej zaufanych współpracowników kard. Stefana Wyszyńskiego. W przyszłym roku mija 120. rocznica urodzin abp. Baraniaka.
Antoni Baraniak (1904-1977)

W marcu 2024 r. przypada 80. rocznica zamordowania przez żandarmerię niemiecką rodziny Ulmów, która ukrywała Żydów z trzech rodzin: Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. „Rodzina Ulmów należy do licznego grona bohaterskich Polaków, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów skazanych przez Niemców na zagładę” - podkreślił Sejm w uchwale. W 1995 r. Ulmowie zostali uhonorowani przez Yad Vashem medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Od 2016 r. w Markowej działa Muzeum Polaków Ratujących Żydów.
Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej

W 100-lecie zdobycia przez polskich sportowców pierwszych medali olimpijskich Sejm ogłosił 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków. 27 lipca 1924 r. podczas VIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu drużyna kolarzy torowych w składzie: Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk wywalczyła srebrny medal. Tego samego Adam Królikiewicz na koniu Picador zdobył brązowy medal olimpijski w konkursie skoków w jeździectwie. Dotychczas w 23 letnich i 24 zimowych igrzyskach olimpijskich wystąpiło łącznie 3 012 polskich sportowców, którzy łącznie zdobyli 321 medali: 79 złotych, 96 srebrnych i 146 brązowych.
Materiały edukacyjne - Polski Komitet Olimpijski

Rok 2024 Rokiem Edukacji Ekonomicznej jako tej, która powinna być niezbędnym elementem przygotowania młodych ludzi do życia zawodowego i społecznego oraz udziału w budowaniu nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarki narodowej. W 2024 roku będziemy obchodzić 100-lecie reform gospodarczych Władysława Grabskiego, 100-lecie powstania polskiego złotego, 100-lecie powstania Banku Polskiego oraz Banku Gospodarstwa Krajowego.
Rok Edukacji Ekonomicznej 2024

 

Więcej informacji na stronie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz witrynie Senatu.


© 2024 pbwsucha.pl          Deklaracja dostępności          Polityka prywatności          Standardy ochrony małoletnich