Slide
33 874 24 04
Godziny otwarcia: pn., wt., czw., pt. 8.00-17.00; śr. 8.00-15.00
Filia w Suchej Beskidzkiej
filia.sucha@pbw.edu.pl
Slide
Tel.: 33 874 24 04 e-mail: filia.sucha@pbw.edu.pl
Filia w Suchej Beskidzkiej

Wybrane narzędzia dla nauczycieli bibliotekarzy (i nie tylko) tworzących szkolenia online

W artykule prezentujemy wybrane narzędzia, które ułatwiają tworzenie instrukcji, tutoriali na potrzeby szkoleń online. Organizując tego typu szkolenia, warto zatroszczyć się o szybkie i łatwe w obsłudze narzędzia, które wspomogą wykonanie zrzutów ekranu np. wybranego fragmentu, a następnie pozwolą na: wstawianie tekstu, zakreślanie lub dodawanie elementów takich jak np. strzałki, a także umożliwią sporządzanie nagrania filmu instruktażowego z wykonanymi zadaniami na ekranie komputera.

 

W artykule prezentujemy wybrane narzędzia, które ułatwiają tworzenie instrukcji, tutoriali na potrzeby szkoleń online. Organizując tego typu szkolenia, warto zatroszczyć się o szybkie i łatwe w obsłudze narzędzia, które wspomogą wykonanie zrzutów ekranu np. wybranego fragmentu, a następnie pozwolą na: wstawianie tekstu, zakreślanie lub dodawanie elementów takich jak np. strzałki, a także umożliwią sporządzanie nagrania filmu instruktażowego z wykonanymi zadaniami na ekranie komputera.

Program LightShot umożliwia wykonanie zrzutu ekranu oraz jego szybkie edytowanie. Po uprzednim zainstalowaniu na komputerze, program najszybciej uruchamia się przez naciśnięcie klawisza „PrtSc” na klawiaturze. Ekran monitora przyciemnia się, wówczas możemy zaznaczyć interesujący nas fragment obrazu, strony itd. Można zmienić kształt zaznaczenia, bądź przesunąć prowadnice w dowolną część ekranu. W prawym dolnym rogu zaznaczonego fragmentu znajdują się narzędzia: do zapisania zrzutu, kopiowania, drukowania lub udostępnienia w mediach społecznościowych, edytowania zrzutu, czyli rysowania za pomocą pióra, zaznaczania, wstawiania strzałek, tekstu, zmiany koloru tekstu bądź pióra. Po zakończeniu edytowania zrzut można zapisać jako obraz w formacie PNG, JPEG bądź BMP. Program również świetnie spełni swoją rolę podczas webinaru, np. by wskazać interesujący fragment strony lub aplikacji za pomocą podkreślenia kolorowym piórem.

Bardzo przydatnym narzędziem, szczególnie dla prelegentów, jest Pointofix. Program pozwala na korzystanie z narzędzi umożliwiających: pisanie, rysowanie, podkreślanie, powiększanie ekranu i bardzo proste zapisywanie edytowanej zawartości. Wszystkie te operacje można wykonywać na dowolnym oknie pulpitu, przeglądarki, obrazu itp. Jeśli nie mamy dostępu do wirtualnej tablicy, Pointofix zastąpi nam również jej podstawowe funkcje. Po zainstalowaniu na komputer, program uruchamia się jako niewielki panel na pulpicie, domyślnie po prawej stronie. Naciskając przycisk „start” rozwija się przybornik z narzędziami. W tym momencie ekran komputera zostaje unieruchomiony. Z przybornika możemy wybrać narzędzia do wstawiania tekstu, rysowania oraz strzałki, linie, kształty i znaczki (dostępna jest również opcja zmiany ich wielkości i koloru). Program pozwala także na powiększanie zaznaczonego obszaru na ekranie komputera. Najciekawszą funkcją jest możliwość szybkiego przełączenia się w tryb białej lub czarnej tablicy, bądź tablicy wyświetlającej siatkę (kratkę i linie). Na tablicy można korzystać z wszystkich dostępnych narzędzi (pisania, rysowania, wstawiania kształtów). W każdej chwili można łatwo wyjść z programu, by kontynuować prezentację. Program pozwala wykonać zrzuty ekranu, zapisując je do formatu PNG lub JPG. Niewątpliwym atutem jest możliwość szybkiego przełączenia się między pulpitem, a trybem edycji oraz zapisywanie wyników na każdym etapie pracy.

Edycję wykonanych zrzutów można zrobić w dowolnej aplikacji online (zobacz artykuł).

Pozostając w kręgu programów stacjonarnych - instalowanych na komputerze, godny polecenia jest SmoothDraw. To prosty edytor, w którym można korzystać z różnych narzędzi do pisania i rysowania, a także z podstawowych funkcji edytowania grafiki (zaznaczanie, skalowanie, wypełnienie, pobieranie kolorów, filtry). Po otwarciu edytora pojawi się obszar roboczy. W górnej części strony, dostępny jest pasek narzędziowy, a w nim m. in.: narzędzia do rysowania, zaznaczania, wstawiania tekstu oraz edytowania obrazów, a także panel wyboru koloru. Po lewej stronie znajdują się dodatkowe opcje narzędzi oraz panel warstw. Program umożliwia pracę na warstwach. Dzięki tej funkcji można swobodnie zestawiać grafiki, teksty lub inne elementy.

FlashBack Express Recorder to darmowa wersja programu do nagrywania prezentacji, filmów instruktażowych, zapisywania zrzutów ekranu. Nagrywa zarówno wykonywane zadania na ekranie komputera, jak również przechwytuje obraz z kamery. Program należy zainstalować na komputerze. Pracę rozpoczynamy od wyboru okna obrazu i ustawienia mikrofonu, głośników oraz kamery. Możemy wybrać cały ekran, obraz okna aplikacji, bądź wybrany fragment (region). W przypadku nagrywania ekranu komputera można ustawić także podgląd z kamery. Program posiada również możliwość ustawienia nagrywania na określony dzień i godzinę. FlashBack Express dodatkowo wyposażony jest także w edytor wideo (FlashBack Express Player), w którym można np. przyciąć film lub tworzyć zrzuty z wideo. Program pozwala zapisać projekt w formatach: MP4, AVI, WMV. 

Służymy pomocą w korzystaniu z wyżej wymienionych narzędzi. Zainteresowanych nauczycieli zapraszamy do kontaktu mailowego Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

© 2023 pbwsucha.pl          Deklaracja dostępności          Polityka prywatności